برنده نوبل پزشکی مجلات مهم علمی را تحریم کرد

http://www.callforpapers.ir/یکی از برندگان جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی امسال اعلام کرده است که مجلات علمی نیچر، سل و ساینس را به منظور مقابله با روند تحریف فرآیند علم تحریم کرده و دیگر در این مجلات مقاله منتشر نمی کند.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir) رندی شکمان برنده نوبل پزشکی امسال اظهار داشت: فشار برای انتشار مقاله در سه مجله نیچر، سل و ساینس موجب می شود که دانشمندان جوان به جای دنبال کردن موضوعات مهمی که کمتر جذاب محسوب می شود به دنبال آن عرصه های علمی بروند که از سبک روز پیروی کرده و چشمگیر هستند.

وی اظهار داشت: این مشکل توسط سردبیرانی که دانشمندان فعال نیستند وخیم تر شده است چرا که این افراد به دنبال تحقیقاتی هستند که چاپ آنها موجب جلب توجه شود.

این برنده جایزه نوبل گفت: من در مجلاتی که نامهای بزرگی دارند مقاله منتشر کرده ام که این امر موجب شد جایزه نوبل دریافت کنم اما دیگر این کار را نخواهم کرد. همانطور که وال استریت باید نظام پاداش را بشکند، علم نیز نیازمند از بین بردن استبداد مجلات مجلل و پرزرق و برق است.

شکمان اشاره کرد که برخی از مجلات به صورت مصنوعی تعداد مقالاتی که منتشر می کنند را محدود کرده اند این اقدام درست شبیه طراحان مد است که برای مثل کیفهای دستی با تعداد محدود تولید می کنند.

این استاد بیولوژی سلولی و ملکولی در دانشگاه کالیفرنیا برکلی یادآور شد که این رفتار تأثیر مسمومی روی علم می گذارد، یک مقاله علمی می تواند به کرات به عنوان مرجع مورد استفاده قرار گیرد و علت آن تنها چشمگیر و جذاب بودن این مقالات نیست بلکه علمی بودن این مقالات است.

جیمز ایی روتمان، رندی دبلیو شکمان و توماس سی شدهوف برای کشف نقش پخش شدن و انتقال پروتئینها در سلولهای انسانی جایزه نوبل پزشکی امسال را دریافت کردند.

مراسم اهدای جایزه 1.2 میلیون دلاری نوبل 2013 دیروز سه شنبه 19 آذر ماه در استکهلم برگزار شد.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید