موفقیت محققان در بهبود اثربخشی داروی ضد ایدز

http://www.callforpapers.ir/شرکت تولید کننده داروی بیماری ایدز اخیرا موفق به بهبود این دارو شده به طوری که اثربخشی این دارو روی سلول‌های کشت شده در آزمایشگاه افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir) به نقل از ستاد نانو، چند سال قبل شرکت نانوویریسیدز (NanoViricides) دارویی برای بیماری ایدز تولید کرده بود که در آن از نانومایسل‌ها برای زدودن ویروس ایدز از بدن استفاده شده بود. این شرکت اخیرا اعلام کرده که موفق به بهبود این دارو در آزمایشگاه شده‌ است. این شرکت با انجام تغییراتی روی این دارو، موفق شد بازدارندگی در برابر دو نوع ویروس مختلف مولد بیماری ایدز ایجاد کند. شرکت نانوویریسیدز پیش از این اعلام کرده بود که درصدد بهبود داروی ضد ایدز خود است.

این شرکت اعلام کرده که لیگندهای جدیدی برای داروی ضد ایدز خود یافته است که در صورت وارد شدن به بدن بیمار می‌تواند بازدارندگی در برابر دو نوع ویروس مختلف از نوع HIV-I در محیط کشت آزمایشگاهی ایجاد کند.

نتایج تست‌های انجام شده روی سلول‌های کشت شده در آزمایشگاه نشان می‌دهد نانوداروی این شرکت می‌تواند تاثیر بیشتری نسبت به استانداردهای موجود در این بیماری روی ویروس‌ها داشته باشد.

نانوداروی سنتز شده توسط این شرکت دارای ساختار پروتئینی است و می‌تواند به گیرنده‌های موجود در سطح سلول انسانی متصل شود. این گیرنده مسؤول ورود ویروس به داخل سلول است. ماده وراثتی مولد بیماری ایدز رشته‌ای موسوم به CD4 است. در این نانودارو از پلی‌پپتید CCR5 و CXCR4 استفاده شده‌ است.

 

پژوهشگران این شرکت معتقدند استفاده از ترکیباتی که به گیرنده‌های سلولی متصل می‌شوند راهبرد مناسبی برای تولید داروی ضد ایدز است، به طوری که با جهش‌های مختلفی که ویروس ایدز انجام می‌دهد باز هم می‌توان مانع از گسترش آن شد. این شرکت داروی خود را nanoviricide® نامگذاری کرده است که در آن از نانومایسل‌هایی استفاده شده‌ است. این نانومایسل‌ها شباهت زیادی به سطح سلول بدن دارند در نتیجه ویروس‌ها به آن نزدیک شده و به این مایسل‌ها متصل می‌شوند؛ با این کار ویروس از سیستم بدن جمع‌آوری شده و خنثی می‌شود.

شرکت نانوویریسیدز پیش از این، نسخه اولیه این دارو را روی موش‌های آزمایش کرده بود که نتایج مثبتی به‌ دست آمده بود. در نسخه جدید دارو، لیگندهایی به آن اضافه شده‌ است. استفاده از این نسخه جدید موجب شده‌ است تا سلول‌های کشت شده در آزمایشگاه در مدت چهار هفته بعد از استفاده دوز اندکی از دارو بهبود پیدا کنند.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید