تولید شیشه ضد مه و ضد آب

محققان آمریکایی با اعمال پوشش‌های لایه به لایه به سطح شیشه موفق شدند خواص ضد مه و ضد آب در آن ایجاد کند.

به گزارش فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir) اخیرا دانشمندان موفق به ارائه شیشه‌ای شده‌اند که در شرایط سخت نیز می‌تواند شفاف باقی بماند. این شیشه دارای خواص ضدبخار و ضد مه است. روی سطح این شیشه لایه‌ای ضد آب قرار داده شده است. از این شیشه می‌توان در حوزه‌های مختلف نظیر لنز‌های دوربین و شیشه جلو خودروها استفاده کرد.

«مایکل روبنر» و «رابرت کوهن» می‌گویند: پوشش‌های ضد مه می‌تواند آب را جذب کند، با این کار تمرکز راننده دچار مشکل می‌شود زیرا وجود آب متراکم در سطح شیشه موجب پراش نور از سطح می‌شود که همین امر دردسرساز است. البته در شرایط بسیار سخت، همین پوشش می‌تواند یخ بزند یا لایه‌ای شبنم روی آن ایجاد شود. بنابراین محققان بدنبال پوشش‌های جایگزین و بهتری برای آن می‌گردند.

در مقاله‌ای که این گروه به چاپ رسانده‌اند، پوششی معرفی شده است که به سرعت آب را جذب کرده و تحت هیچ شرایطی آب روی آن یخ نمی‌زند. البته این پوشش دارای قابلیت ابرآبگریزی بوده، بطوری که مولکول‌ها و قطرات درشت آب روی آن نمی‌ماند. ابرآبگریزی به این معناست که قطرات آب روی سطح پخش نمی‌شوند، اما بصورت قطره باقی می‌ماند. نویسندگان این مقاله از حمایت مالی شرکت سامسونگ از این پروژه قدردانی کردند.

نتایج این پژوهش در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید