تصور دانشمندان از چهره انسان در 100 هزار سال آینده

همان طور که چهره انسان از زمان عصر یخی تاکنون تکامل یافته، انتظار می‌رود این تغییرات ادامه‌دار باشد. یک محقق در مجموعه‌ای از تصاویر جالب این تغییرات در گونه آدمی را در 100 هزار سال آینده نمایش داده است.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir) ، امروزه مغز انسان سه برابر اندازه مغز اجداد نخستین آن است. در پی این رشد مغزی، سر انسان نیز بزرگتر شده، جمجمه گسترش یافته و ویژگی‌های صورت تخت‌تر شده است.

میکولای لام، محقق انگلیسی در پاسخ به این سوال که با وجود فناوری‌های پوششی کنونی مانند عینک گوگل، سر انسان و چهره آن در 20 هزار، 60 هزار و یا حتی 100 هزار سال آینده چگونه خواهد بود، با همکاری دکتر الان کوان از دانشگاه واشنگتن،‌ تصاویری را طراحی کرده که شکل احتمالی تکامل یافته آینده انسان را پیش‌بینی کرده‌اند.

دکتر کوان بر این باور است که کلید تکامل آینده انسان، کنترل سرپیچی شکل انسان از تکامل طبیعی و سازگاری بیولوژی آن به تناسب نیازهای آن است.

به گفته وی با رایج شدن مهندسی ژنتیکی، تقدیر چهره انسان به طور فزآینده‌ای با سلیقه بشر تعیین می‌شود.

وی افزود که پیشانی انسان به دلیل رشد مغز به گسترش ادامه خواهد داد.

با چیرگی انسان بر علم ژنتیک ریخت‌شناسی بشر، چهره وی به شدت به ویژگی‌هایی گرایش داشته که اساسا جذاب باشند؛ برای مثال می‌توان به خطوط قوی شاهوار، بینی راست، چشمان نافذ و محل اجزای صورت که به نسبت طلایی و تقارن کامل چپ-راست پایبند باشند، اشاره کرد.

دکتر کوان بر این باور است که چشم‌ها با استقرار نوع بشر در منظومه شمسی و زندگی در محیطهای تاریکتر مستعمره‌های دور از خورشید، به شکل دلسردکننده‌ای بزرگ خواهند شد.

چشم انسان در شیوه‌های دیگر نیز توسعه یافته که ممکن است از نقطه نظر کنونی بسیار شگفت‌انگیز باشد اما در آینده چشمها از ویژگیهای جدیدی شامل ارتقای درخشش چشم با دید در نور کم و حتی چشمک یک‌وری از چین بازسازی شده داخلی چشم برای کمک به حفاظت از چشمها در برابر پرتوهای کیهانی برخوردار خواهند بود.

پوست نیز از رنگدانه بیشتری برخوردار خواهد بود که به کاهش آسیبهای تابش مضر فرابنفش در خارج از لایه محافظ ازن کمک خواهد کرد.

کوان همچنین پیش‌بینی کرده که انسانها در آینده از پلکهای ضخیمتر و قوس ابروی برجسته‌تری برای سازگاری با تاثیرات گرانش کم برخوردار خواهند بود.

همچنین در 100 هزار سال آینده ضرورتهای کاربردی دیگری مانند سوراخهای بزرگتر بینی برای تنفس آسانتر در محیطهای غیر از زمین و موهای متراکمتر برای جبران از دست دادن گرمای بدن در سرهای بزرگ نیز خواهد بود.

علاوه بر پیشرفت‌های عملی برای سازگارسازی با محیط های در حال تغییر، پیشرفتهای بیشتر در زمینه زیبایی نیز وجود خواهد داشت. والدین به دقت ساختار ژنتیکی فرزندان خود را انتخاب کرده و برای مثال رنگ مو و چشم آنها را تعیین می‌کنند.

کوان همچنین پیش‌بینی کرده که در آینده با وجود پیشرفتهای فناوری بیشتر در زیر پوست، گرایش ها به سوی چهره‌های طبیعی‌تر خواهد بود.

به گفته وی، لنزهای ارتباطی و دستگاههای مینیاتوری هدایتی استخوانی که در بالای گوش کاشته می‌شوند، به طور همزمان کار خواهند کرد.

دکتر کوان اظهار کرد: دستگاههای هدایتی استخوانی با نانوتراشه‌های داخلی با برخی دستگاههای خارجی برای ارتباط و همچنین تفریح ارتباط برقرار خواهند کرد.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید