برگزاری مسابقات ریاضی «کانگورو» در 16 شهر ایران

رئیس هیأت‌مدیره انجمن شورای خانه‌های ریاضیات ایران با اشاره به برگزاری دومین دور مسابقات کانگورو از اعلام برندگان نهایی مسابقات تورنمنت بین‌المللی شهرها(مسکو) تا پایان خردادماه خبر داد.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir) دکتر سید مجید شریفی با اعلام این خبر به خبرنگار ایسنا، درباره مسابقه بین‌المللی تورنمنت شهرها(مسکو) گفت: یازدهمین دوره این مسابقات اسفندماه سال گذشته با شرکت گروه‌هایی از شهرهای اصفهان، ‌تبریز، یزد، کرمان، خمین، ‌بروجن، نیشابور و شهرکرد توسط خانه ریاضیات شهر اصفهان برگزار شده است.

به گفته وی نتایج قطعی این مسابقات اواخر خردادماه برای تعیین دو تیم شرکت‌کننده اعزامی به اردوی تابستانی مسکو، اعلام خواهد شد.

مسابقات تورنمنت بین‌المللی شهرها(مسکو) هر سال با حضور تیم‌های سه‌نفره از مقطع دبیرستان در دو سطح پیشرفته و مقدماتی برگزار می‌شود.

این مسابقات که نخستین مسابقات گروهی ریاضی در ایران است از سال 1979 میلادی به ابتکار ریاضیدان و آموزشگر روسی «نیکولای کونستانتینو» برگزار می‌شود و تمامی شهرهای جهان می‌توانند برای حل مسائل ریاضی، در آن شرکت کنند.

به گفته رئیس هیات مدیره انجمن شورای خانه‌های ریاضیات ایران، حل مسائل مسابقات تورنمنت بین‌المللی شهرها به دانش و تکنیک بالای ریاضی وابسته نیست بلکه به فکر پویا و قدرت ذهنی نیار دارد.

 

حضور چهل‌هزار دانش‌اموز ایرانی در مسابقات کانگورو

دکتر شریفی همچنین با اشاره به دومین دور برگزاری مسابقات کانگورو در بیست‌ودوم فروردین‌ماه سال جاری، درباره شرکت‌کنندگان این مسابقات گفت: 40 هزار دانش‌آموز مقاطع ابتدایی و راهنمایی از 16 شهر ایران در این مسابقات شرکت کردند که سؤالات پنج‌گزینه‌یی مسابقات پس از ترجمه و بومی‌سازی در اختیار آنان قرار داده شده بود.

به گفته رئیس انجمن شورای خانه‌های ریاضیات ایران شهرهای یزد، تهران، نیشابور، خمین، بندرانزلی، همدان، شهرکرد، سامان، صحنه، بروجن، کاشمر، سبزوار، قزوین، بجنورد، شاهین‌شهر و گنبدکاووس ایران همزمان با شهرهای 50 کشور جهان از شرکت‌کنندگان در این مسابقات بوده‌اند.

هدف از برگزاری این مسابقات ارتقاء درک ریاضی دانش‌آموزان، رشد توانمندی دانش‌آموزان برای لذت بردن از فعالیت‌های هوشمندانه، اهمیت دادن به آموزش ریاضی در تمام دنیا، ایجاد چالش برای توسعه ریاضی و کمک به دانش‌اموزان برای درک کاربرد ریاضی در فعالیت‌های روزانه و قوانین طبیعی عنوان شده است.

مسابقات بین‌المللی کانگورو در سال 1991 میلادی توسط دو معلم فرانسوی به نام‌های «آندره لدیک» و «ژان پیر بودین» ابداع شده است.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید