کنایه مدیر «گوگل» به «اینترنت حلال»

مدیرعامل شرکت گوگل در آمریکا در واکنشی طنز آمیز به برنامه‌های ایران برای راه اندازی «گوگل ارث اسلامی» و «اینترنت حلال» گفت: «ایران می‌خواهد اسرائیل را نقشه‌هایش در اینترنت حلال محو کند.»

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir) عصر ایران به نقل از روزنامه الاقتصادیه چاپ ریاض، نوشت: «اریک اشمیت» که در نشستی در واشنگتن سخن می‌گفت؛ همچنین گفت: برخی اقدامات از جمله برنامه ایران برای داشتن «اینترنت حلال» نشان می‌دهد که چگونه سران برخی کشور‌ها تلاش می‌کنند همزمان که تکنولوژی را در اختیار داشته باشند؛ آن را از دسترس شهروندان خود خارج کنند.

مقامات ایرانی از جمله علی آقامحمدی معاون معاونت اقتصادی ریاست جمهوری و «محمد حسن نامی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قبل از این از راه اندازی اینترنت حلال و سایت گوگل ارث اسلامی در آینده نزدیک خبر داده بودند.

مدیرعامل گوگل در بخش دیگری از سخنانش نیز گفت: با کاهش قیمت گوشی‌های هوشمند موبایل در چند سال آینده، صد‌ها میلیون نفر از انسان‌ها در کشورهای دارای حکومت تندرو، گوشی‌های ساده خود را با گوشی‌های هوشمند متصل به اینترنت تعویض می‌کنند.

 

وی با اشاره به محدودیت‌های و فیلترهای دولت کره شمالی علیه استفاده از اینترنت افزود: هنگامی که این اتفاق روی دهد با تعجب، نظرات برجسته شهروندان این کشور‌ها را خواهیم شنید به شکلی که قبل از این روی نداده بود.

اشمیت ادامه داد: ولی دولت‌های آن‌ها مانند دولت‌های ما نیستند. در این وضعیت، کشورهایی که پایه‌های اینترنت خود را براساس فیلتر کردن ایجاد می‌کنند با حداکثر توان خود تلاش می‌کنند تا هر جریانی علیه خود را متوقف کنند. آن‌ها به اقداماتی مانند محدودیت آزادی بیان و تجمع‌ها دست می‌زنند اما در ‌نهایت به این نتیجه می‌رسند که انجام این اقدام به صورت گسترده و همه جانبه و آن طور که آن‌ها می‌خواهند غیرممکن است.

او چند ماه پیش نیز به کره شمالی سفر کرد و از شیوه استفاده از کامپیو‌تر و اینترنت در این کشور نیز آگاه شد.

وی پیش بینی کرد: این انقلاب موبایلی در ۵ یا ۱۰ سال آینده به داستان اصلی در ۵۷ درصد از ساکنان جهان که در سایه حکومت‌های سلطه گر زندگی می‌کنند تبدیل می‌شود.

او در نشست «چتر بزرگ» در واشنگتن سخن می‌گفت. هدف از سلسله نشست‌های چتر بزرگ که توسط گوگل برگزار می‌شود؛ بررسی «آزادی بیان در عصر دیجیتال» عنوان شده است.

مدیرعامل گوگل که قبل از این فکر می‌کرد کره شمالی بد‌ترین جای کره زمین از نظر دسترسی به اینترنت است اما این جایگاه را به اریتره هم اختصاص داد و درباره کودتای ژانویه گذشته در این کشور گفت: فکر کنید که چگونه مردم بیچاره اریتره از بقیه جهان جدا هستند. مسؤولان سانسور و کنترل، کار خود را با موفقیت بالا انجام دادند تا جایی که تنها بیانیه‌ای که از کشور اریتره خارج شد این بود که می‌گفت هیچ کودتایی روی نداده است. در صورتی که کودتایی رخ نداده چرا چنین چیزی را مطرح می‌کنید؟

اشمیت همچنین گفت: وقتی شهروندان کشورهای دارای حکومت تندرو به امکان اتصال به اینترنت دست می‌یابند به احتمال بسیار، زندگی در این کشور‌ها قبل از اینکه راحت‌تر شود؛ سخت خواهد شد.

او قبل از این هم در نشستی، در پاسخ به سوالی درباره اینکه به نظر او کدام کشور، بهترین اینترنت را دارد به شوخی جواب داده بود: «ایران».

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید