دانلود 500 میلیون مقاله توسط پژوهشگران ایرانی/ رتبه ایران در استفاده از مقالات علمی خارجی

http://www.callforpapers.ir/رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات هزینه عضویت منابع علمی الکترونیکی دانشگاههای وزارت علوم در سال 2012 را حدود 23 میلیون دلار برآورد کرد و گفت: پژوهشگران ایرانی طی یک سال حدود 500 میلیون مقاله از پایگاه الزویر دانلود کرده اند.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir) دکتر امید فاطمی امروز چهارشنبه در همایش مدیران فناوری اطلاعات مراکز علمی کشور با اشاره به تغییر رویکرد پژوهشی پژوهشگران ایرانی و نقش امروزه فناوری اطلاعات در پژوهش اظهار داشت: پژوهش هدفمند و مدیریت شده با وجود موتورهای جستجوی جامع یکی از کاربردهای فناوری اطلاعات است به نحوی که منابع علمی آنلاین مانند گوگل اسکولار، ISI و اسکوپوس از جمله موتورهای جستجویی محسوب می شوند که پژوهشگران از دیتابیس های آنها استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه پژوهشگران ما عادت کرده اند که از ابزار مدیریت منابع علمی همچون زوترو، مندلی و اندتوت استفاده کنند ادامه داد: هم اکنون دانشگاهها به جای عضویت چاپی در منابع علمی به سمت عضویت الکترونیکی پیش رفته اند که براساس آمارها، تا پایان سال 2012 هزینه عضویت منابع علمی الکترونیکی دانشگاههای وزارت علوم حدود 23 میلیون دلار اعلام شده است و این آمار چیزی جدای از دانشگاههای وزارت بهداشت، دانشگاههای آزاد و غیرانتفاعی است.

فاطمی با تاکید بر نقش حیاتی و ضروری پایگاههای علمی آنلاین در تحقیقات و پژوهش خاطرنشان کرد: پژوهشگران هم اکنون از ابزارهای شبکه ای برای یافتن داده استفاده می‌کنند و در این میان شبکه های اجتماعی نقش موثری دارند.

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات با اشاره به آمارهای ارائه شده در پایگاههای علمی جهانی و رتبه ایران در زمینه پژوهش تصریح کرد: براساس آمارهای ارائه شده از سوی پایگاه علمی Science Direct ایران بعد از آمریکا و چین سومین استفاده را از مقالات این پایگاه داشته است.

وی ادامه داد: براساس بررسی های صورت گرفته، هزینه استفاده هر مقاله در پایگاه الزویر برای ایران حدود 5 سنت اعلام شده است و این به دلیل افزایش تعداد دانلود و تعداد مقالات استفاده شده در این پایگاه از سوی پژوهشگران ایرانی است.

 

دکتر فاطمی هزینه دانلود مقالات ایرانی در این پایگاه علمی را 10 میلیون دلار در یک سال عنوان کرد و گفت: براین اساس پژوهشگران ایرانی حدود 500 میلیون مقاله از این پایگاه طی یکسال دانلود کرده اند.

وی با اشاره به تغییر رویکرد کلاسهای دانشگاهی به استفاده از ابزارهای هوشمند و تکنولوژیک خاطرنشان کرد: استفاده از یک صفحه مدیریت تحت وب در کنار دروس حضوری در دانشگاههای مهندسی کشور به وضوح دیده می‌شود و تمامی مراجع در این دانشگاهها به صورت آنلاین در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و در نهایت دانشجویان به صورت آنلاین تکالیف خود را آپلود می‌کنند؛ در این راستا امید می رود این روش در دانشگاههای علوم انسانی و علوم پایه نیز رواج یابد.

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با اعلام آمارهایی از میزان استفاده از وب در جهان تصریح کرد که حدود 34 درصد کل جمعیت جهان کاربران وب هستند که از این تعداد 74 درصد به عضویت شبکه های اجتماعی درآمده اند؛ در همین حال براساس آمارهای رسمی، در سال 2012 حدود 1.2 تریلیون جستجو از طریق موتور جستجوگر گوگل انجام شده است و 2 میلیارد و 400 میلیون نفر در جهان به اینترنت متصل هستند.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید