چرا پایان‌نامه‌های دانشجویی ناکارآمدند؟

http://www.callforpapers.ir/رئیس دانشکده شیمی دانشگاه رازی کرمانشاه عدم اطلاع متخصصان و فعالان دانشگاهی از نیازها و مشکلات بخشهای تولیدی و صنعت را یکی از اصلی‌ترین علل کاربردی نبودن پایان‌نامه‌های دانشگاهی دانست.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir) دکتر محسن ایراندوست در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد: نبود ارتباط مناسب بین دانشگاه و صنعت اصلی‌ترین علت این امر است.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه اگر شرایطی فراهم شود تا صنعت مشکلات خود را به دانشگاه ها اعلام کند، پایان نامه‌های دانشگاهی نیز به سمتی حرکت خواهند کرد که بتوانند پاسخگوی مشکلات صنعت باشند، اما در شرایط کنونی استادان دانشگاهی بدون اطلاع از مسائل و مشکلات صنعت نسبت به تعریف پروژه ها و پایان نامه های دانشگاهی اقدام می کنند.

ایراندوست افزود: متاسفانه در شرایط کنونی ارتباط بین دانشگاه و صنعت آنطور که باید نیست، ضمن اینکه این ارتباط اگرهم وجود داشته باشد به گونه ای است که مشکلات مطرح شده به اندازه ای پیش پا افتاده هستند که نیاز به تعریف پروژه های دانشگاهی ندارند و در مدت زمان کمی رفع می شوند.

رئیس دانشکده شیمی دانشگاه رازی کرمانشاه خاطرنشان کرد: درحال حاضر صنعت موجود در کشور ما از نظر آکادمیک در سطح علمی بالایی نیست و شرایط به‌ گونه‌ای است که صنعتگران، حاضر به پذیرش ریسک تغییر و علمی و به روز کردن تجهیزات خود نیستند و اگر هم چنین قصدی داشته باشند، ترجیح می دهند این تغییرات را زیرنظر خارجی‌ها انجام دهند، درحالی که دانشگاه های ما این پتانسیل را دارند که بتوانند در زمینه تحقیقات کاربردی پیش روند.

وی تصریح کرد: در صورتی که شرایطی فراهم شود تا مسائل و مشکلات هر حوزه در قالب جلساتی و با حضور متخصصان آن حوزه مطرح شوند، بدون شک جامعه علمی و دانشگاهی کشور این پتانسیل را خواهند داشت تا بتوانند در حل مسائل و مشکلات و کمبودهای موجود در کشور در بلندمدت نقش داشته باشند.

رئیس دانشکده شیمی دانشگاه رازی کرمانشاه ادامه داد: به نظر می‌رسد ارتباط بین دانشگاه و صنعت و به دنبال آن اطلاع متخصصان و جامعه دانشگاهی کشور از نیازهای کشور می‌تواند نقش مؤثری در سمت و سو گرفتن پژوهش‌های دانشگاهی به سمت حل نیازهای کشور و کاهش میزان وابستگی‌ها داشته باشد.

ایراندوست در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه بعضی از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران داخلی تمایلی به تولید مواد مورد نیاز کشور توسط تولیدکنندگان داخلی ندارند، اظهار کرد: پررنگ بودن این اتفاق گاه تا حدی است که به جرات می توان گفت بسیاری از متخصصان داخلی جسارت حضور در عرصه را ندارند، چراکه تجربه ثابت کرده حتی در صورت موفقیت و رسیدن به تولید با کارشکنی های متعدد روبرو شده و همین مساله آنها را از پا در می آورد.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید