تولید دو هزار و 925 مقاله و کسب جایگاه هفدهم تولید علم دنیا

http://www.callforpapers.ir/بر اساس آخرین آمار پایگاه تامسون رویترز (ISI) جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال 2013 میلادی تا دهم ماه مارس ( بیستم اسفند ماه) با تولید دو هزار و 925 مقاله معادل 1.666 درصد از کل تولید علم جهان رتبه هفدهم دنیا را به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir) دکتر جعفر مهراد، رییس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب گفت: کشور ترکیه که در منطقه به عنوان رقیب ایران بیشترین میزان تولید علم را در دست دارد با تولید دو هزار و 627 مقاله (1.496 درصد از کل تولید علم جهان) در جایگاه 19 تولید علم دنیا نشسته است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با بیان اینکه از ابتدای سال 2013 میلادی تاکنون ایالات متحده آمریکا با تولید 51 هزار و 721 مقاله و کسب سهم 29.451 درصدی از کل تولید علم جهان جایگاه نخست را به دست آورده است، تصریح کرد: رتبه های دوم تا پنجم به کشورهای جمهوری خلق چین با تولید 22 هزار و 716 مقاله، انگلستان ، آلمان و ژاپن تعلق دارد.

مهراد افزود: کشورهای فرانسه، کانادا، ایتالیا، اسپانیا و استرالیا پنج کشور دیگر هستند که رتبه های شش تا دهم تولید علم جهان را به خود اختصاص داده اند.

سرپرست ISC ادامه داد: نکته قابل توجه این آمار این است که در بین 10 کشور برتر تولید کننده علم دنیا در سال 2013 میلادی به جز جمهوری خلق چین که مقام دوم را در دست دارد، هیچ کشوری از منطقه آسیا مشاهده نمی شود اما کشورهای هندوستان، کره جنوبی و تایوان سه کشور دیگر آسیایی هستند که به ترتیب با تولید شش هزار و 114 مقاله، پنج هزار و 487 مقاله و سه هزار و 251 مقاله دارای رتبه های یازدهم، دوازدهم و پانزدهم هستند.

مهراد در پایان اظهار کرد: هلند و سوئیس نیز پیشتر از ایران قرار دارند، اما کشورهای سوئد و بلژیک به ترتیب با تولید 2924 مقاله و 2440 مقاله حائز رتبه های 18 و 20 جهان هستند.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید