کم خوابیدن به کاهش وزن کمکی نمی‌کند

کارشناسان بهداشت عمومی می‌گویند کم خوابیدن نه تنها کمکی به کاهش وزن نمی‌کند، بلکه افرادی که خواب شبانه آنها کوتاه یعنی بین 5:30 تا شش ساعت است معمولا برای کاهش وزن بیشتر با مشکل مواجه می‌شوند.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir) این کارشناسان تاکید دارند افرادی که شب‌ها به اندازه کافی نمی‌خوابند، در طول روز بیشتر کالری مصرف می‌کنند. به همین ترتیب هر چه میزان کمبود خواب در فرد بیشتر باشد، تغییرات هورمونی خاصی را تجربه می‌کند که روی سوخت و ساز بدن تاثیر می‌گذارد.

به گزارش شبکه تورنتو نیوز، مطالعات همچنین نشان می‌دهد افرادی که کمبود خواب شبانه ندارند در طول روز کمتر احساس گرسنگی می‌کنند. در عوض در افرادی که فقط پنج ساعت خواب شبانه دارند، میزان ترشح هورمون گرسنگی موسوم به «گرلین» افزایش می‌یابد و در نتیجه این افراد در ساعات بیداری بیشتر احساس گرسنگی می‌کنند. به علاوه کم خوابی می‌تواند تمایل به مصرف غذاهای چرب را افزایش دهد. از سوی دیگر چون هورمون گرلین، چربی را در بدن نگه می‌دارد، لذا متخصصان تغذیه بر این باور هستند که در افراد کم خواب چربی بیشتری در بدن ذخیره می‌شود. این هورمون از طرف دیگر موجب کاهش سوخت و ساز کالری‌ها شده و تولید گلوکز را افزایش می‌دهد.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید