اخبار جشنواره

موفقیت محققان در تولید ملی یک طرح برگزیده خوارزمی/اسامی ۱۵ طرح برتر

با حضور رئیس‌جمهور و وزیر علوم از ۱۰ طرح داخلی و ۵ طرح خارجی تقدیر به عمل آمد.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.irسازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به منظور حفظ پویایی و ظرفیت‌های علمی کشور و شناسایی و معرفی سرمایه‌های انسانی هر ساله اقدام به برگزاری جشنواره بین‌المللی خوارزمی می‌کند.

در سی و یکمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی‌، ۳۷۷ طرح داخلی و ۱۳۳ طرح خارجی به این جشنواره ارسال شد، ضمن آنکه ۲۰۸ طرح از محققان خارجی و پژوهشگران ایرانی مقیم خارج به این جشنواره ارسال شد.

پس از بررسی، بر اساس رای هیات داوران از ۱۵ طرح برگزیده شامل ۱۰ طرح برگزیده ایرانی و ۵ طرح برگزیده خارجی تقدیر به عمل آمد.

این طرح‌ها شامل موارد ذیل است:

برگزیده ویژه

طرح «نقش موثر در مدون ساختن معماری سنتی ایران با رویکرد طراحی نقوش در هنرهای قدسی» به عنوان طرح ویژه در گروه تخصصی معماری و شهرسازی انتخاب شد. این طرح از سوی حسین زمرشیدی از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ارسال شده است.

طرح‌های برگزیده داخلی

طراحی و ساخت کاتالیزور انتخابگر بر پایه ترکیبات مزوحفره منظم و کاربرد آن‌ها در تبدیلات شیمیایی رتبه اول پژوهش‌های بنیادی در گروه تخصصی فناوری‌های شیمیایی، مجری طرح دکتر بابک کریمی از دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان.

طرح سامانه موقعیت‌یاب زمین پایه رتبه اول پژوهش‌های کاربردی گروه تخصصی برق و کامپیوتر، مجری طرح مهندس احیا یاوری از دانشگاه صنعتی مالک اشتر.

بومی‌سازی و بهبود عملکرد و رفتار کلونی‌های زنبور عسل با استفاده از ملکه‌های اصلاح شده ایرانی، رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی در گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی از سوی دکتر غلامحسین طهماسبی از موسسه تحقیقات علوم دامی.

معرفی ارقام جدید و برتر گل داوودی خوشه‌ای، باغچه‌ای و شاخه بریده از سوی دکتر محمدرضا شفیعی از پژوهشکده گل و گیاهان زینتی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی.

سامانه انتقال نوری POTN ترابیتی، رتبه اول طرح‌های توسعه‌ای گروه تخصصی برق و کامپیوتر از سوی دکتر لطف‌الله بیگی با همکاری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی.

طراحی و ساخت توربین‌ گازی MAP2B رتبه اول طرح‌های توسعه‌ای گروه تخصصی مکانیک از سوی مرتضی نظام‌آبادی.

بسته تزریق پساب واحدهای نمک‌زدایی رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای گروه تخصصی مکانیک، مجری طرح مهندس علیرضا ناصری‌حسینی.

توسعه فناوری و تولید ۶ داروی نوترکیب رتبه سوم طرح‌های توسعه‌ای گروه تخصصی زیست‌فناوری و علوم پایه از سوی دکتر سمیرا انصاری با همکاری هاله حامدی‌فر،‌ محمدرضا ابوالحسن، مهران منتجبی،‌ رامین کیارودی، ستاره اویسی، محمد قیاسی، سیدعلیرضا حسینی و عظیم محمدی‌زاده.

طرح برگزیده در تولید ملی

تجاری‌سازی سیستم فیلتراسیون و کنترل مدار هیدرولیک مبتنی بر استانداردهای هوایی از سوی مهندس محمد همتی و مهندس رضا ادیبی ارائه شد. این طرح رتبه دوم پژوهش‌های توسعه‌ای را در پانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی در سال ۹۲ کسب کرده بود و محقق طرح با توسعه این طرح، موفق به تولید این سیستم شده است.

این شرکت دانش‌بنیان موفق شده با استفاده از دانش و تجربه حاصل از اجرای طرح برگزیده خود مراحل تولید ۲۰ محصول دانش‌بنیان در حوزه صنعت هوایی مانند ماژول فیلتراسیون هیدرولیک بالگرد را طراحی و تدوین فناوری و تجاری‌سازی کند.

طرح‌های برگزیده خارجی

رتبه اول پژوهش‌های بنیادی گروه تخصصی زیست‌فناوری و علوم پایه پزشکی به طرح تحریک ایمنی ذاتی علیه سرطان اختصاص یافت. این طرح از سوی دکتر اریک زیویه از دانشگاه اکس مارسی کشور فرانسه ارائه شده است.

رتبه اول پژوهش‌های بنیادی گروه تخصصی نانو فناوری به طرح نانو کریستال‌های فلزی پلاسما مایع کلوئیدی اعطا شد. این طرح از سوی دکتر جیان فاینگ‌واینگ از کشور چین ارائه شده است.

رتبه دوم پژوهش‌های بنیادی گروه تخصصی مواد متالوژی و انرژی‌های نو به تجزیه و تحلیل مواد اولیه خورشیدی اعطا شد. این طرح از سوی دکتر ماجد شرگی از موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوئیس ارائه شده است.

رتبه سوم پژوهش‌های بنیادی گروه تخصصی زیست‌فناوری و علوم پایه پزشکی به طرح تصویربرداری تک سلولی از سیگنالینگ سلول T اختصاص یافت. این طرح از سوی دکتر کاترینا گاوس از دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا ارائه شد.

رتبه سوم طرح‌های توسعه‌ای گروه تخصصی زیست‌فناوری و علوم پایه پزشکی از آن طرح نقش لیسه‌های سینوباکتری‌ها در پوسته‌های خاک زیستی اعطا شد. این طرح از سوی دکتر بورخارد بودل از دانشگاه کایزر سلاوترن آلمان ارائه شد.

ایسنا

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید