طرح مفهومی

رقابت ۶۷ طرح مفهومی در چالش فناوری ساخت نانوحسگر زیستی

با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام در چالش فناوری نانو با موضوع فناوری ساخت نانوحسگر زیستی برای تشخیص باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم، ۶۷ طرح مفهومی به این چالش ارسال و فرآیند ارزیابی طرح‌های دریافتی آغاز شد.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور(callforpapers.ir این چالش فناوری ساخت نانو حسگر زیستی که از سوی کارگروه توسعه فناوری ستاد توسعه فناوری نانو برگزار می‌شود، به دنبال ساخت نانوحسگر زیستی تشخیص باکتری بوتولینیوم و سم تولید شده به وسیله این باکتری بر پایه نوارهای کاغذی فعال زیستی است.

در این راستا نیز برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور، این موضوع با حمایت و پشتیبانی ستاد توسعه فناوری نانو در قالب یک رقابت فناورانه با عنوان چالش فناوری ساخت نانوحسگر زیستی تشخیص باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم بر پایه نوارهای کاغذی به فراخوان گذاشته شد.

 در مدت زمان ۵۰ روز ثبت‌نام در این چالش ۶۷ طرح مفهومی از  سوی محققان و فناوران دریافت شد که از این تعداد بیش از ۱۰ درصد دارای نمونه اولیه‌ای از طرح خود بودند. حدود ۸۰ درصد طرح‌ها به صورت گروه یا تیم در این رقابت ثبت‌نام کرده‌اند که در میان آنها شرکت‌های دانش‌بنیان نیز حضور دارند.

 رشته‌های شیمی، بیوتکنولوژی، علوم‌زیستی و پزشکی ۶۵ درصد از کل شرکت‌کنندگان را تشکیل داده‌اند.  علاوه بر ثبت‌نام ۲۸ تیم دانشجویی، ۳۵ درصد طرح‌ها نیز متعلق به اعضای هیات‌های علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش و پژوهشی سطح کشور است.

بیش از ۷۵ درصد شرکت‌کنندگان از میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری و پسادکترا است.

با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام و ارسال طرح، فرآیند ارزیابی طرح‌های دریافتی توسط کمیته داوران آغاز شده است. شرکت‌کنندگان در این چالش می‌توانند با ورود به حساب کاربری خود در پایگاه اینترنتی چالش‌های نوآوری و فناوری نانو از آخرین وضعیت طرح خود مطلع شوند.

مطابق با برنامه‌ریزی و اعلام قبلی صورت گرفته به منتخبان مرحله اول چالش فناوری «ساخت نانوحسگر زیستی تشخیص باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم بر پایه نوارهای کاغذی» تا سقف ۱۰ میلیون تومان اعتبار برای استفاده از خدمات شبکه آزمایشگاهی نانو و یا خرید مواد و لوازم آزمایشگاهی مورد نیاز اعطا خواهد شد و برندگان راهی مرحله دوم خواهند شد. برگزیدگان مرحله نخست، ۳ ماه فرصت خواهند داشت تا یک نمونه آزمایشگاهی مطابق با طرح اولیه خود بسازند.

در پایان این مرحله، نمونه‌های آزمایشگاهی توسط هیات داوران ارزیابی خواهد شد و به هر کدام از برگزیدگان ۳ میلیون تومان جایزه نقدی تعلق خواهد گرفت. به پذیرفته‌شدگان این مرحله نیز تا سقف ۵ میلیون تومان اعتبار برای استفاده از خدمات شبکه آزمایشگاهی نانو و یا خرید مواد و لوازم آزمایشگاهی مورد نیاز اعطا خواهد شد.

برگزیده یا برگزیدگان مرحله دوم ۶ ماه فرصت خواهند داشت تا با توسعه نمونه آزمایشگاهی خود، محصول نهایی را ساخته و گواهینامه نانومقیاس ستاد توسعه فناوری نانو را نیز دریافت کنند. به برنده نهایی این مرحله نیز جایزه نقدی نفیس ۷۰ میلیون تومانی اعطا خواهد شد.

روش‌های جاری تشخیص عوامل میکروبی و باکتریایی که در حال حاضر در آزمایشگاه‌های کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند، اغلب بسیار پرهزینه و وقت‌گیر هستند. این در حالی ‌است که تشخیص سریع و به هنگام این عوامل نقش بسیار مهمی در درمان آنها ایفا می‌کند.

به نظر می‌رسد نانوحسگرهای زیستی تشخیص‌ دهنده عوامل میکروبی و بیماری‌زا بتوانند به کاهش هزینه و زمان و افزایش اثربخشی کنترل، پیشگیری و درمان بیماری‌های میکروبی کمک کنند. در این میان باکتری بوتولونیوم از جمله انواع عوامل باکتریایی است که در صورت ورود به بدن انسان و عدم درمان طی ۲۴ ساعت،‌ منجر به مرگ خواهد شد.

این عامل باکتریایی همچنین در تهدیدهای زیستی نیز به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو ستاد ویژه توسعه فناوری نانو قصد دارد تا با  اتکا به دانش و تخصص دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، شرکت‌های خلاق و نوآور و سایر پژوهشگران، فناوران و مخترعان کشورمان، فناوری تولید نانوحسگر زیستی تشخیص‌دهنده این عامل باکتریایی را بومی‌سازی کند.

ایسنا

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید