یونیت جراحی چشم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اختراع شد

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای نخستین بار در کشور موفق به اختراع دستگاه یونیت جراحی چشم شدند.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir) دانشجوی دوره تخصص چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: این ابزار برای انجام تمامی عمل های جراحی چشم به ویژه جراحی های طولانی چشم و جراحی هایی که نیاز به دقت و ظرافت بیشتری دارد کاربرد دارد.

دکتر امیر حسین وجدانی خاطر نشان کرد: این یونیت علاوه بر در نظر گرفتن مکانی برای قرار دادن سر و دست بیمار به گونه ای طراحی شده است که ابزارهای جراحی چشم در آن قرار گرفته و جراح به راحتی می تواند به این ابزار دسترسی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام شده در موتورهای جستجوگر همچون گوگل پتنت و US پتنت تا کنون ابزاری مشابه این یونیت در دیگر کشور ها ساخته نشده است، خاطر نشان کرد: تنظیم ارتفاع یونیت با توجه به نوع عمل و قرار گرفتن پزشک در ناحیه سر بیمار از دیگر مزایای این دستگاه به شمار می رود.

وجدانی با اشاره به اینکه در برخی از عمل های چشم همچون عمل شبکیه پزشکان دو تا سه ساعت در پشت میکرو سکوپ باید در یک محل ثابت بمانند و این امر موجب کاهش تمرکز و خستگی پزشک می شود و برخی اوقات عوارض ناخواسته ای را برای بیمار ایجاد می کند اظهار داشت: در حال حاضر وسیله خاصی که ویژه عملهای جراحی چشم باشد در مراکز درمانی تخصصی در نظر گرفته نشده است و تولید انبوه این دستگاه نقش موثری در کاهش عوارض ناخواسته بیماران در حین عمل خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه در نمایشگاه از علم تا عمل به عنوان یکی از آثار برگزیده از دانشگاه علوم پزشکی مشهد ارائه و مورد تشویق و استقبال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز قرار گرفت خاطر نشان کرد: قرار است مراحل تولید نیمه صنعتی این دستگاه با حمایت معاونت پژوهشی دانشگاه و صندوق حمایت از پژوهشگران ثامن در مرکز رشد پژوهشکده بوعلی انجام شود.

وجدانی خاطر نشان کرد: طراحی و ساخت این دستگاه 20 میلیون ریال هزینه داشته است که در صورت تولید انبوه این میزان کاهش می یابد.

گفتنی است: این دستگاه با همکاری دکتر امیر حسین وجدانی و دکتر محمود شفیعی در مدت دو سال ساخته و در نیمه مرداد امسال با شماره 76579 ثبت اختراع شده است

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید