پایگاه علمی “اسکوپوس” ایران را شانزدهمین تولیدکننده علم دنیا اعلام کرد

پایگاه علمی اسکوپوس اعلام کرد ایران با بیشترین تولید مقالات شیمی، پزشکی، فیزیک و نانو شانزدهمین کشور تولید کننده علم در دنیا است.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir) موسسات بین المللی مختلفی تولید علم کشورها را رصد و تحلیل می کنند که در این بین دو موسسه نظام استنادی ISI در امریکا و دیگری اسکوپوس در آمستردام هلند از سایر موسسات با اهمیت تر هستند.

بر اساس گزارش اسکوپوس در 7 ماه اول سال 2012 ایران برای نخستین بار در تاریخ آموزش عالی کشور به رتبه شانزدهم در تولید علم دنیا صعود کرد.

سیاست های دولت از نظر توسعه کمی آموزش عالی، توجه ویژه به تحقیقات علمی، افزایش جذب دانشجویان و مهم‌تر از همه جذب دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی به‌ویژه دوره دکتری از مهم‌ترین عوامل ارتقای رتبه علمی ایران است. در مدت یاد شده دانشمندان ایرانی بیش از 21 هزار مقاله در مجلات معتبر بین المللی چاپ کرده اند.

بنابراین گزارش، ایران درسال 2000 در میان 148 کشور تولیدکننده علم در رتبه 48 قرار داشت و این رتبه درسال 2005 به رتبه 37 صعود پیدا کرد. با این حساب از هم اکنون اسناد بالادستی مانند سند چشم انداز ایران 1404 در خصوص توسعه علمی کشور محقق شده و بخشی از نقشه جامع علمی کشور صورت واقعی به خود گرفته است.

این گزارش حاکیست در مدت یاد شده مالزی فقط 10 هزار و کشورهای عربستان سعودی و مصر نیز هرکدام 6 هزار مقاله تولید کرده اند.

بیشترین مقالات تولید شده ایران در رشته های شیمی، پزشکی، فیزیک، نانو و نفت بوده است و در میان کشورهای عضو اوپک، هیچ کشوری از نظر تولید علم به پای ایران نمی رسد و میزان مقالات علمی ما بیشتر از کشورهای پیشرفته در صنعت نفت است.

 

 

 

 

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید