نخستین کتاب تخصصی «ارزیابی سلامت در حوادث» با نقشه خطر بلایای کشور منتشر شد

علوم پزشکی

نخستین کتاب تخصصی «ارزیابی سلامت در حوادث» با نقشه خطر بلایای کشور منتشر شد

نخستین کتاب تخصصی درباره «ارزیابی سلامت در حوادث»، با نام ” ابزارهای ملی ارزیابی سلامت در حوادث و بلایا “، در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تالیف و منتشر شد.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور(callforpapers.ir)، دکتر ” حمیدرضا خانکه ” معاون تحقیقات و فناوری و رییس مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که مولف این کتاب است، درباره آن گفت: این کتاب که نخستین کتاب تخصصی برای ارزیابی خطر سلامت در حوادث بوده و با استفاده از ابزارهای کاملا بومی به نگارش درآمده است ، از سوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشورمان مورد تایید قرار گرفته و به عنوان ” ابزار ملی جهت ارزیابی سلامت در حوادث “، به تمامی دانشگاههای علوم پزشکی کشور معرفی شده است .

وی افزود: براساس دستورالعمل وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ، تمامی دانشگاه‌ها موظف هستند تا بصورت سالانه ، با استفاده از این کتاب و ابزارهای معرفی شده در آن ، کلیه اطلاعات خود را جمع آوری و برای وزارت بهداشت ارسال کنند.

دکتر خانکه اظهار داشت : این کتاب ، علاوه بر معرفی ۹ ابزار جهت ارزیابی سلامت در حوادث و بلایا ، نقشه خطر کشور را که توسط مرکز تحقیقات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تدوین شده ، در خود جای داده است.

به گفته وی ، از طریق این مجموعه ، می‌توان ” چگونگی ارزیابی نیازهای سلامتی در زمان حادثه ، ارزیابی آمادگی بیمارستانها ، آمادگی روانی بیمارستانها و همچنین شاخص های سطح بندی حوادث ” را استخراج کرد.

این کتاب در ۱۴۸ صفحه ، دارای مقدمه به قلم وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، معاون درمان و دبیر بورد تخصصی سلامت در حوادث و بلایا وزارت بهداشت ، رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور ، رییس دبیرخانه کارگروه سلامت در حوادث غیرمترقبه و مولف این کتاب است.

” ابزار بررسی مخاطرات و تهدیدات ، ابزار بررسی ظرفیت اورژانس پیش بیمارستانی در پاسخ به حوادث و بلایا ، ابزار بررسی ظرفیت حوزه درمان در پاسخ به حوادث و بلایا ، ابزار بررسی آسیب پذیری حوزه سلامت در حوادث و بلایا ، ابزار بررسی آمادگی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی در پاسخ به حوادث و بلایا ” ، از جمله ابزارهای معرفی شده در این کتاب برای ارزیابی سلامت در حوادث و بلایاست.

همچنین در این کتاب ، ” ابزار بررسی آمادگی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی در پاسخ به شرایط اضطراری روانی ، ابزار ارزیابی سریع حوزه سلامت در حوادث و بلایا ، شاخص های تعیین سطح حادثه و فعال سازی مرکز هدایت عملیات و ابزار بررسی سریع ظرفیت ملی حوزه سلامت در پاسخ به حوادث و بلایا “، معرفی شده‌اند.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.