علت بروز آلزایمر در سنین کمتر از ۶۰ سال/ ارتباط سواد با آلزایمر

http://www.callforpapers.irیک متخصص بیماری های مغز و اعصاب، گفت: کسانی که دو زبانه هستند در مقابل افراد یک زبانه در مقابل آلزایمر مصون تر هستند، به طور کلی هرچه فرد بیشتر با مغزش کار کند سن شروع علائم دیرتر خواهد بود.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور ؛ دکتر فاطمه خمسه با بیان اینکه شایع ترین علامت آلزایمراختلال حافظه است گفت: وراثت و نقش ژن به خصوص در آلزایمرهای زودرس در سنین کمتر از ۶۰ سال بسیار موثر است، اما در بالای ۶۰ سال نقش ژن خیلی ضعیف تر است.

وی افزود: اگر دونفر یا بیشتر از اعضای خانواده دچار آلزایمر شده باشند احتمال ابتلای دیگر اعضا نیز وجود دارد. علاوه بر این بیماری های قلبی عروقی، مصرف سیگار و الکل، فشار خون، قند و دیابت و هر آن چه عروق مغز را درگیر بکند مثل چربی خون و وزن بالا فرد را مستعد می‌کند.

خمسه با بیان اینکه از طرفی آلزایمر در افرادی که سطح تحصیل و سواد کمتری دارند بیشتر دیده می‌شود گفت: همچنین کسانی که دو زبانه هستند در مقابل افراد یک زبانه در مقابل آلزایمر مصون تر هستند. به طور کلی هرچه فرد بیشتر با مغزش کار کند سن شروع علائم دیرتر خواهد بود.

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب تصریح کرد: علاوه بر رعایت مواردی که احتمال بروز آلزایمر را قوی تر می‌کند مثل تحصیل، عدم مصرف دخانیات، کنترل وزن و رژیم غذایی سالم و …، فعالیت فیزیکی بسیار مهم است. به طوری که فرد در هفته حداقل سه روز را باید ورزش کند. بنابراین ورزش مغزی و بدنی در کنار هم در پیشگیری از بروز آلزایمر یا کنترل آن نقش بسیار موثری دارند.

وی افزود: به عنوان مثال ما به افراد مسن توصیه می کنیم که آیات کوتاه قرآن را حفظ کنند یا اگر کتابی را مطالعه می‌کنند مطالب را حفظ کنند و اخباری را که نگاه می‌کنند برای اطرافیان تعریف کنند که در واقع این به خاطر سپردن و به خاطرآوردن خیلی مهم است.

خمسه با بیان اینکه با افزایش سن به طور طبیعی مغز عملکرد دوران جوانی را ندارد و ممکن است فرد در فراگیری مطالب و به خاطر سپردن آن سرعت سابق را نداشته باشد که این علائم طبیعی است و این فراموشی، فراموشی خوش‌خیم است که با افزایش سن به طور طبیعی اتفاق می‌افتد که این‌ها مشکل ساز نیستند گفت: اما اگر عملکرد روزانه فرد دچار اختلال شود می‌تواند نشانه دمانس باشد.

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب گفت: گاهی فرد به دلیل استرس، مشغولیت ذهنی یا افسردگی دچار کاهش حافظه می‌شود یا تمرکز خودش را از دست می‌دهد که با برطرف شدن این اختلالات خلقی، حافظه عملکرد قبلی را خواهد داشت.

بیست و دومین کنگره بیماری های مغز و اعصاب ایران از ۲۲ تا ۲۵ اردیبهشت ماه در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید