راه اندازی دو رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی تهران

مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تهران، راه اندازی رشته های جدید در دانشکده را نیازمند تامین تسهیلات و امکانات آموزشی آن دانست و گفت: در حال حاضر تلاش داریم دو رشته بهداشت سواحل دریاها و هچنین پایش محیط را در گروه بهداشت محیط دانشکده بهداشت راه اندازی کنیم که البته پیشنهاد ایجاد این دو رشته به شورای برنامه ریزی داده شده است.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور ؛ دکتر علیرضا مصداق نیا در گفت و گو با ایسنا، به رسالت رشته بهداشت و محیط اشاره کرد و افزود: کنترل تمامی مسایل محیط فیزیکی و اجتماعی مرتبط با سلامتی افراد جامعه از جمله رسالت های مهم این رشته است و با توجه به وجود انواع آلودگی ها در شهرها و تاثیرات منفی آن برای انسان، توجه به این رشته بسیار با اهمیت می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: تامین آب سالم، کنترل حد مجاز آلاینده های هوا، کنترل افزودنی های مواد غذایی، کنترل سلامتی خاک، تامین بیمه برای آرامش خاطر مردم، چاره اندیشی ترافیک های سنگین و رفع بی شغلی افراد جامعه از وظایف دیگر کنترل گروه محیط فیزیکی و اجتماعی است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه با توجه به گستردگی حیطه بهداشت محیط، امروزه گرایش های جدیدی در این رشته پدید آمده است، تصریح کرد: مدیریت پسماند، بهداشت پرتوها، سم شناسی محیط و مدیریت تاسیسات شهری از جمله گرایش های نوین در رشته بهداشت محیط است که وزارت بهداشت در سال های اخیر تاسیس کرده است تا بتوانیم با توجه به نیازهای روز نیروی تحصصی را تربیت کنیم.

مصداق نیا همچنین از راه اندازی دو رشته جدید در گروه بهداشت محیط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد و خاطر نشان کرد: رشته بهداشت سواحل دریا ها از جمله گرایش های بهداشت محیط و همچنین رشته پایش محیط که به دنبال آموزش آلاینده های محیطی است، دو رشته ای هستند که قرار است در دانشکده راه اندازی شوند و در حال حاضر بیشنهاد آن به شورای برنامه ریزی در وزارت بهداشت داده شده است.

مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تهران، به نقش موثر آموزش همگانی در تامین بهداشت و محیط اشاره کرد و افزود: تنها تربیت نیروهای متخصص در رشته بهداشت محیط کافی نیست بلکه باید به دنبال راهکاری موثر برای صحبت مناسب با مردم و همچنین آموزش همگانی باشیم.

وی در ادامه یادآور شد: برای فعالیت های آزمایشگاهی و پیشرفت در این رشته، نیاز به تجهیز با دستگاه های پیشرفته هستیم. همچنین آشنایی با مباحث روز، فرصت مطالعاتی بیشتر و آشنایی نزدیک با مشکلات بهداشت محیطی جوامع دیگر، می تواند ما را با مباحث جدید تر در این حوزه آشنا کند تا در این زمینه پیشرفت چشم گیری صورت گیرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در پایان یادآور شد: پژوهش های رشته بهداشت محیط نیازمند اختلاط میان پزشکی، اپدیومولوژی و آلاینده ها است که با جهت دادن پایان نامه ها و پژوهش ها به سمت آثار آلاینده ها بر سلامتی مردم و چگونگی دستیابی به آموزش همگانی موثر، نیاز است مسوولان بخش سلامت و همچنین دولت همکاری موثرتری در این زمینه داشته باشند.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید