ایجاد مقطع دکترای علوم قرآنی در دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن شیراز

http://www.callforpapers.irرئیس دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز با بیان اینکه این دانشکده استعداد تبدیل شدن به دانشگاه را دارد، گفت: به یاری خدا در سال آینده رشته دکترای علوم قرآنی نیز در این دانشکده تدریس خواهد شد.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور؛ محمدجواد سلمان‌پور، رئیس دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز امروز، 24 آذر در حاشیه بازدید استاندار فارس از این دانشکده عنوان کرد: در حالی که هنوز برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه شیراز با آن عظمت نتوانسته اند ظرفیت دکترای علوم قرآنی را کسب کنند اما برای دانشکده علوم قرآنی این مسئله را دیده‌اند و تصویب شده است.

سلمان‌پور در ادامه سخنان خود به تشریح فعالیت‌های این دانشکده پرداخت و گفت: دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز در هفت زمینه فعالیت می‌کند، نخست تربیت دانشجو در دوره کارشناسی، کارشناسی و ارشد و به یاری خدا دکترا در سال آینده است.

رئیس دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن شیراز با تأکید بر لزوم تبدیل این دانشکده به دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: این مسئله گام مهمی برای قطب قرآنی شدن فارس محسوب می‌شود.

وی افزود: تأثیر دانشگاه و قرآن در استان و کشور بی‌بدیل است، لذا حمایت مسئولان در این کار نوعی سرمایه برای ما محسوب می‌شود. البته فقط این نیست که از مسئولان ارشد این انتظار باشد که تنها برای رفع نیازهای مادی به چنین دانشکده‌ای توجه داشته باشند.

رئیس دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز با اشاره به چشم‌انداز قطب قرآنی شدن استان فارس اظهار کرد: مهم‌ترین شاخص قطب قرآنی شدن این است که فارس تبدیل به یک مرجع شود که نیازهای قرآنی سایر استان‌ها بلکه سایر کشورها را تأمین کند و اصولاً تعریف قطب همین است.

 

وی با بیان اینکه گاهی اوقات از قطب قرآنی شدن تعریف‌های سطحی می‌شود، گفت: قطب قرآنی شدن به این است که از تمام نقاط عالم برای تأمین نیازهای قرآنی سرازیر شیراز شوند چه در حوزه آموزشی، پژوهشی، تعیین استراتژی مسائل راهبردی و غیره.

سلمان‌پور عنوان کرد:‌ دانشکده علوم قرآنی شیراز می‌تواند قسمتی از این شاخص را تأمین کند زیرا ما دارای ظرفیت‌های زیادی هستیم به عنوان مثال ما از حیث کتابخانه، آموزش‌های مجازی، تحقیقات در فضای مجازی فعالیت‌های مختلفی را انجام می‌دهیم.

وی با تأکید بر اینکه دانشکده علوم قرآنی شیراز به عنوان جزئی از سرمایه‌های استان می‌تواند در زمینه قطب قرآنی شدن فارس نقش اساسی ایفا کند، گفت: اما در این دانشکده به تنهایی نمی‌توانیم این ظرفیت را بالفعل کنیم.

رئیس دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن شیراز بر ضرورت تعامل بیشتر این دانشکده با استانداری تأکید کرد و افزود:‌ اگر تعامل دانشکده با استانداری بیشتر شود، کمیته‌ای تحت عنوان تعامل ا ستانداری و دانشکده و سایر مؤسسات قرآنی به نام کمیته تعامل راه‌اندازی خواهد شد که می‌توانند تمام مسائل قطب قرآنی شدن را به‌صورت کارشناسی بررسی کند.

سلمان‌پور با یادآوری اینکه ما به شکل‌های مختلف با مجموعه استانداری می‌توانیم همکاری داشته باشیم، گفت: به عنوان مثال دوره‌های افزایش مهارت زندگی قرآنی را برای برخی از ادارات برگزار کردیم و اگر خانواده‌های کارکنان ادارات نیز آموزش ببینند به مراتب بهتر است.

وی با تأکید بر لزوم تبدیل این دانشکده به دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: ظرفیت دیگری که در این دانشکده وجود دارد، تبدیل شدن به یک دانشگاه است که گام مهمی برای قطب قرآنی شدن فارس محسوب می‌شود زیرا اگر ظرفیت دانشگاه 100 باشد ما تنها از 20 درصد ظرفیت دانشکده استفاده می‌کنیم و یکی از راه‌های استفاده صد درصدی از این ظرفیت‌ها، تبدیل شدن این دانشکده به دانشگاه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز بیان کرد: این مسئله را می‌تواند به عنوان مطالبه از سازمان اوقاف، وزارت علوم، دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم داشته باشیم و ما نیز شرایط لازم این مسئله را فراهم می‌کنیم.

دبیر قرارگاه مردمی شورای فرهنگ عمومی فارس بیان کرد: علاوه بر این‌ها دوره‌ آموزشی آزاد تحت عنوان دوره آزاد لیسانس علوم قرآنی که در آن مدرک نیز اعطا نمی‌شود، برگزار می‌کنیم و برای این دوره 132 واحد تعریف شده است که ظرف 3 سال تدریس می‌شود.

به گفته وی، آموزش قرآن برای عموم مردم از 4 ساله تا 80 ساله، آموزش زبان‌ انگلیسی و عرب در کانون زبان این دانشکده، باشگاه ورزشی، مرکز خدمات دیجیتال و غیره از دیگر فعالیت‌های این دانشکده محسوب می‌شود.

سلمان‌پور همچنین به ساخت سردرب دانشکده اشاره و اضافه کرد:‌ اگر سردر دانشکده به خوبی طراحی شود، می‌تواند به عنوان یکی از المان‌های قرآنی شهر شیراز مطرح شود که به عنوان اولویت اول ما مطرح است.

رئیس دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به احداث مسجد این دانشکده گفت: اولویت دوم ما بحث مسجد این دانشکده است که برای آن هزینه بسیار زیادی شده است و اگر تمام نشود ممکن است تبدیل به مخروبه شود.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید