نشست نقد و بررسی «تاریخ‌نگاری هرودوت بر اساس ترجمه جدید» برگزار می‌شود

http://www.callforpapers.irنشست نقد و بررسی «تاریخ‌نگاری هرودوت بر اساس ترجمه جدید» به همت کارگروه تاریخ و باستان شناسی خانۀ اندیشمندان علوم انسانی و با همکاری نشر کتاب پارسه برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور ؛ هرودوت هالیکارناسی (484-425 پ.م) مورخ یونانی، که سیسرون، خطیب و سیاستمدار رومی او را پدر تاریخ خوانده پدیدآورنده یکی از مهم ترین آثار تمدن یونانی است. این اثر از آن جهت که کهنترین گزارش جامع از تاریخ ماد را در نخستین جلد از آثار 9 گانه خود؛ «موزها» پیش روی خواننده قرار می‌دهد، برای محققان تاریخ ایران باستان حائز اهمیت است.

در ابتدای سال 93 شاهد برگردان جدیدی از اثر هرودوت بودیم. این ترجمه توسط دکتر اسماعیل سنگاری عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه اصفهان صورت گرفته است. در نشست نقد و بررسی ترجمه جدید هرودوت، دکتر حکمت الله ملاصالحی، باستانشناس، یونان‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران دربارۀ مورخان یونانی و کیفیت ترجمه‌های آثار یونانی در قیاس با دیگر زبان‌های اروپایی سخنرانی خواهند داشت.

 

استاد کامران فانی، کتابشناس، محقق و از مترجمان پرسابقۀ کشور نقدی بر ترجمه های موجود در ایران از تواریخ هرودوت ارائه خواهد کرد. دکتر مهرداد ملک‌زاده، باستان‌شناس و عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و نیز دکتر اسماعیل سنگاری، مترجم اثر دیودور سیسیلی و هرودوت دیگر سخنرانان این نشست خواهند بود.

این نشست روز چهارشنبه، 5 آذر ماه، ساعت 16 در محل خانۀ اندیشمندان علوم انسانی، واقع در خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)، نبش خیابان ورشو برگزار خواهد شد و شرکت در آن برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید