تصویر شگفت انگیز یک مولکول المپیکی

 

محققان موفق شدند تصویر شگفت انگیزی از یک مولکول ترکیبی بگیرند که شبیه نماد المپیک است و المپیسین نامگذاری شده است.
به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir) این مولکول که اندازه آن تنها یک میلیاردم متر است، نام خود را از حلقه های شبیه به نماد المپیک گرفته است.

مولکول المپیکی “المپیسین ” نامگذاری شده است

مولکول المپیکی توسط پژوهشگران و محققان دانشگاه وارویک در انگلستان ساخته شده است.

این گروه با محققان IBM که در سال 2009 پیشگام تکنیک تصویرسازی از تک مولکول بودند توانستند تصویر مولکول المپیکی را منتشر کنند.

این گروه مستقر در مرکز تحقیقات IBM زوریخ نخستین بار موفقیت خود را از تصویرسازی از مولکول پنتاسین اعلام کردند که دارای پنج حلقه شش گوش از کربن بود که در یک خط قرار داشتند.

مولکول پنتاسین به عنوان نخستین مولکولی تصویر سازی شده است

گراهام ریچاردز رئیس سابق دپارتمان شیمی دانشگاه آکسفورد و عضو انجمن سلطنتی شیمی ایده ایجاد یک مولکول المپیکی در همان خطوط را مطرح کرد.

وی گفت: این ایده به منظور همزمانی با المپیک مطرح شد.

آنیش میستری و دیوید فاکس از محققان دانشگاه وارویک وظیفه ایجاد یک دستور شیمی را برای این مولکول برعهده گرفتند و تصاویر ابتدائی از آن با استفاده از تکنیکی که اسکن ذره بینی نام دارد، تهیه کردند.

این تصویر نشان دهنده ساختار حلقه ای است که یادآور نماد المپیک و ترکیبات بسیاری که از حلقه های اتمهای کربن تشکیل شده است.

نزدیکی کشف مولکول المپیکی با فرارسیدن بازیهای المپیک لندن در حالی صورت می گیرد که ریچاردز ابراز امیدواری کرد که المپیسین سهم بزرگی در علم شیمی ایفا کرده و دانشجویان بیشتری به آن توجه کنند.

وی افزود: مولکولهایی با این ماهیت می توانند امکان استفاده تجاری را ایجاد کنند اما حس من این است که ایجاد این ارتباطها بتواند علاقه بیشتری میان دانشجویان به علم شیمی ایجاد کند.

یک مولکول، مجموعه ‌ای از اتم های یک ماده مشخص دارای فرمول شیمیایی است. کلمه مولکول از زبان لاتین گرفته شده و به معنی یک توده کوچکی از مواد است.

یک مولکول ذره‌ای از موادی است که دارای قابلیت حرکت و مستعد دادن واکنش شیمیایی با مواد دیگرهستند در حالی که اتم از ذرات کوچک ثابت تری تشکیل شده و جابجایی آنها نیازمند انرژی بسیار زیادی است که برای انجام واکنش های هسته ‌ای ضروری است.

 

 

 

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید