نخستین کنفرانس ملی ناوبری در دانشگاه شریف برگزار می‌شود

http://www.callforpapers.ir/ نخستین دوره کنفرانس ملی ناوبری ۲۹ و ۳۰ بهمن ماه سال جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور ؛ هیات داوران کنفرانس ملی ناوبری در چهار محور سنسورها و سخت‌افزارها، الگوریتم‌ها و روش‌ها و کاربردهای جدید، مقالات متخصصان را مورد ارزیابی و پذیرش قرار می‌دهد.

علاقه‌مندان از تمامی رشته‌های مرتبط می‌توانند تا اول شهریورماه چکیده مقالات خود را به دبیرخانه این کنفرانس ارسال کنند.

هیأت داوران تا اواسط شهریورماه نتایج داوری را اعلام کرده و پذیرفته شدگان تا ۳۰ مهرماه فرصت دارند مقالات کامل خود را برای شرکت در کنفرانس بفرستند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس علاوه بر ارائه مقالات خود می‌توانند از بخش‌های جانبی از جمله کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های خصوصی و دولتی بهره‌مند شوند. 

دکتر حسن سالاریه، دبیر علمی کنفرانس با تاکید بر بین رشته‌ای بودن موضوع ناوبری اظهار داشت: « دیدگاه مسئولین برگزار کننده کنفرانس این بوده که با نگاهی چند بعدی و در نظر گرفتن تمامی رشته‌ها به بحث ناوبری پرداخته شود چرا که گسترش روز افزون علم و فناوری ناوبری موجب شده این موضوع کاربردهای بسیاری در علوم و فناوری‌های مختلف از جمله هوافضا، دریا، خودرو، نقشه برداری، مهندسی پزشکی و حتی ورزش پیدا کند.»

وی با اشاره به استقبال گسترده متخصصان رشته‌های مختلف گفت: «بر اساس نظر کمیته علمی و سیاست‌گذاری از متخصصین و اساتید تمام رشته‌های مرتبط دعوت شده تا در این کنفرانس مشارکت داشته باشند. تصمیم هم بر این است که اگر مقالات یک حوزه به تعداد مشخصی برسد به آن حوزه بخش تخصصی در کنفرانس اختصاص داده شود. تا به امروز هم استقبال خوبی از کنفرانس صورت گرفته به گونه‌ای که حتی چکیده مقالاتی در حوزه مهندسی پزشکی به دست ما رسیده است.»

این استاد رشته مکانیک دانشگاه صنعتی شریف درباره رویکرد نخستین کنفرانس ملی ناوبری اعلام کرد: « در این کنفرانس هر چند سعی شده تا با در نظر گرفتن سخنرانی‌های کلیدی، جنبه‌های مدیریتی نیز دیده شود اما جنبه تخصصی مباحث پررنگ‌تر خواهد بود.»

دکتر سالاریه درباره موضوع ناوبری توضیح داد:« ناوبری علمی قدیمی است و در زمان باستان دریانوردان بیشتر از آن استفاده می‌کردند اما امروزه حتی برای انتقال دارو در بدن نیز از این دانش استفاده می‌شود. به طور کلی ناوبری دانشی است که به کمک آن می‌توان موقعیت و جهت اجسام را در فضا تشخیص داد. بحث ناوبری به طور کلی از دو بخش نرم‌افزاری و سخت افزاری تشکیل می‌شود. در بخش نرم‌افزاری که نقطه قوت کشور ماست به ایجاد روش‌ها و الگوریتم‌های جدید ناوبری پرداخته می‌شود تا از سخت‌افزارهای موجود که همان سنسورها و ابزارهای ناوبری هستند به بهترین نحو استفاده شود.»

گفتنی است مقالات برتر این کنفرانس در مجلات معتبری از جمله مجله علمی – پژوهشی شریف، ساینتیا ایرانیکا، مجله انجمن علمی هوافضای ایران و نشریه معتبر بین‌المللی JASTمنتشر خواهد شد.

دکتر سالاریه در این باره اعلام کرد:« طی مذاکراتی با این مجلات سعی شده تا فرآیند طولانی داوری را راحت‌تر و سریعتر کنیم.»

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و فرستادن مقالات خود می‌توانند به وبسایت رسمی نخستین کنفرانس ملی ناوبری به آدرس http://nnc.strik.sharif.ir مراجعه کنند. 

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید