مهمترین علائم فقر آهن

http://www.callforpapers.ir/مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا در جدیدترین آمار خود اعلام کرد که حدود 9 درصد زنان این کشور از مشکل فقر آهن رنج می‌برند اما این آمار در بین زنانی که فعالیت بدنی بیشتری دارند، بالاتر است.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور ؛ شبکه خبری فاکس‌نیوز در گزارشی در این رابطه منتشر کرد: مشکل فقر آهن اغلب با علائم و نشانه‌های مختلفی همراه است که برخی از مهمترین آنها به شرح زیر است:

خستگی

بدن برای ساخت هموگلوبین مورد نیاز خود از آهن استفاده می‌کند. این ماده در گلبول‌های قرمز خون وجود دارد و اکسیژن را به اعضا و بافت‌های مختلف بدن حمل می‌کند. به این ترتیب زمانی که در خون به اندازه کافی گلبول‌های قرمز سالم وجود نداشته باشد، احساس خستگی شدید در فرد به وجود می‌آید.

کاهش تمرکز

در افرادی که فقر آهن دارند روند تولید ناقل‌های عصبی تغییر می‌کند و این تغییر منجر به افت کارآیی ناقل‌های عصبی و در نهایت کاهش تمرکز می‌شود.

بی‌حوصلگی

یکی دیگر از عوارض تغییر در روند تولید ناقل‌های عصبی، بی‌حوصلی و بی‌تفاوتی نسبت به افراد، اشیا و موضوعات روزمره است.

تنگی‌نفس

بدون وجود آهن کافی در خون، بدن با کمبود شدید اکسیژن مواجه می‌شود و مشکل تنگی نفس بروز می‌کند.

رنگ‌پریدگی غیرمعمول پوست

رنگ‌پریدگی پوست می‌تواند ناشی از کاهش جریان خون و کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون باشد.

مشکل در انجام فعالیت‌های روزمره

پایین آمدن سطح آهن خون باعث می‌شود فرد حتی توان انجام کارهای عادی و روزمره را نیز از دست بدهد. همچنین کمبود آهن توانایی بازسایی ماهیچه‌ها را از بین می‌برد.

شکنندگی ناخن‌ها

شکننده شدن ناخن‌ها یا تغییر در شکل ظاهری و فرورفتگی در سطح ناخن یکی دیگر از علائم فقر آهن است.

تغییر رنگ ادرار

گاهی اوقات رنگ ادرار به دلیل مصرف برخی مواد خوراکی همچون چغندر تغییر می‌کند. هرچند این تغییر در 10 تا 14 درصد از افراد سالم مشاهده می‌شود اما احتمال بروز آن در مبتلایان به فقر آهن بیشتر است.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید