پنج زنی که برنده جایزه علمی 2013 یونسکو-اورئال شدند

http://www.callforpapers.ir/هر سال، پنج دانشمند زن برجسته از تمامی قاره‌ها، به دلیل فعالیت‌های تحقیقاتی‌ و تاثیراتشان بر جامعه، توسط سازمان یونسکو و بنیان اورئال انتخاب می‌شوند و به هر یک از آنها 100 هزار دلار جایزه تعلق می‌گیرد.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور ؛ این گزارش به معرفی زنان دانشمندی می‌پردازد که جایزه یونسکو-بنیان اورئال (L’ORÉAL-UNESCO) را در سال 2013 به پاس دستاوردهایشان در زمینه‌های مختلف علمی از آن خود کردند.

در سال 2013، ریاست هیئت داوران بر عهده پروفسور احمد زویل (برنده جایزه نوبل شیمی سال 1999) و لینوس پاولینگ چی، استاد شیمی و فیزیک موسسه فناوری کالیفرنیا بود.

تحقیقات زنان دانشمند منتخب در سال 2013 نشان‌دهنده رویکردهای بسیار اصیل و بنیادین آنها در علوم فیزیکی است.

این علوم طیف وسیعی از تغییرات آب‌وهوایی گرفته تا تحقیقات پیشرفته در زمینه بیماری‌های ناتوان‌کننده عصبی و کشف بالقوه منابع جدید انرژی را در برمی‌گیرد.

ایرینا بوکاوا، مدیرکل یونسکو گفت: این زنان دانشمند شاخص، به دنیا درک بهتری از چگونگی فعالیت طبیعت را ارائه داده‌اند.

وی ادامه داد: تحقیقات و کشف‌های پیشگامانه آنها شیوه تفکر ما را در حوزه‌های مختلف علوم فیزیک تغییر داده و مرزهای جدیدی را در علم و فناوری پیش روی ما گشوده‌اند. چنین پیشرفت‌های کلیدی از پتانسیل متحول‌کردن جوامع برخوردارند.

افریقا و کشورهای عربی: پروفسور فرانسیسکا نکا اوککه (Francisca Nneka OKEKE) از دانشگاه نیجریه

جایزه مزبور به پاس مشارکت‌های این دانشمند در کشف تغییرات روزانه جریان‌های یونی در جو فوقانی به وی اهدا گردید که درک دانشمندان از تغییرات آب و هوایی را ارتقا می‌دهد.

در فاصله بین 50 تا 1000 کیلومتری بالاتر از سطح زمین، یونسفر قرار گرفته که پرفسور اوککه تمامی عمرش را به مطالعه آن پرداخته است.

این فضا که لایه‌ای ضخیم از ذرات باردار است، تغییراتی را در میدان مغناطیسی واقع در بالای سطح زمین ایجاد می‌کند که به شیوه‌های مختلف بر زمین تاثیر می‌گذارد.

تحقیقات اوککه به درک بهتر تغییرات آب و هوایی و کشف منابع سونامی‌ها و زمین‌لرزه‌ها خواهد انجامید.

آسیا/اقیانوسیه: پروفسور ریکو کورودا (Reiko KURODA) از دانشگاه علوم ژاپن

جایزه یونسکو-بنیان اورئال به دلیل کشف اهمیت کاربردی تفاوت بین مولکول‌های راست‌دست و چپ‌دست به این دانشمند تعلق گرفت.

این کشف دارای کارکردهای وسیعی در زمینه بیماری‌های ناتوان‌کننده عصبی مانند آلزایمر است.

تمامی مولفه‌های زنده و حتی کوچک‌ترین اجزای بدن انسان، راست‌دست بودن یا چپ‌دست‌بودنشان را نشان می‌دهند.

پروفسور ریکو کورودا چندین ابزار جدید برای مطالعه اثرات چنین موضوعی بر سیستم‌های فیزیکی و زیستی را ابداع کرده است.

تحقیقات پایه وی در سطح مولکولی چه مولکولی زیستی و چه مولکولی غیر زیستی، دارای مضامین مهمی برای تولید دارو و مواد شیمیایی کشاورزی و همچنین مطالعه ژن تعیین‌کننده عدم تقارن بدن حیوانات مانند فنرمانندبودن حلزون است.

 اروپا: پروفسور پراتیبا گای (Pratibha GAI)از دانشگاه یورک انگلستان

جایزه مزبور به دلیل اصلاح میکروسکوپ الکترونی به «پراتیبا گای» تعلق گرفت که این سیستم وی را قادر به مشاهده واکنش‌های شیمیایی در سطح اتم‌های کاتالیزورها کرد.

این امر به دانشمندان در توسعه داروهای و منابع انرژی جدید کمک می‌کند.

تعدادی از مهم‌ترین دستاوردهای علوم توسط افرادی صورت گرفته‌اند که شیوه‌هایی را برای مشاهده آنچه با چشم غیرمسلح قابل‌دیدن نیست، ابداع کرده‌اند.

پراتیبا گای در میان معدود دانشمندان تاریخ جای گرفته که می‌تواند ادعای رسیدن به چنین دستاورد کلیدی را داشته باشد.

اصلاحات وی در زمینه میکروسکوپ‌های الکترونی، دانشمندان را قادر می‌سازد فرآیندهای شیمیایی در سطح اتمی را که زمانی کاملا به شکل معما بود، مشاهده کنند.

تحقیقات بنیادی این محقق، طیفی از کارکردهای بالقوه را برای ارائه راهکارهای علمی، فناورانه و اقتصادی نوید می‌دهد.

امریکای لاتین: پروفسور مارسیا باربوسا (Marcia BARBOSA) از دانشگاه ریو گراند دو سول برزیل

جایزه یونسکو-اورئال به دلیل کشف یکی از ویژگی‌های آب به این دانشمند تعلق گرفت که می‌تواند به درک بهتر چگونگی رخداد زمین‌لرزه‌ها و چگونگی تاخوردگی پروتئین‌ها جهت درمان بیماری‌ها بیانجامد.

آب می‌تواند به شیوه‌های غیرمعمول و غیرمنتظره رفتار کند و چون این ماده سه چهارم سطح زمین را پوشانده و بیش از نیمی از بدن انسان را تشکیل می‌دهد، کشف دقیق چگونگی، دلیل و زمان عملکرد غیرمنتظره آن در هر زمینه‌ای کلیدی است.

پروفسور مارسیا باربوسا سال‌ها در زمینه رفتار نابهنجار آب مطالعه کرده و تحقیقات وی می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی را بر درک دانشمندان از پدیده‌های طبیعی، از زمین‌لرزه‌ها گرفته تا پروتئین‌های انسانی داشته باشد.

امریکای شمالی: پروفسور دبورا جین (Deborah JIN) از موسسه ملی استاندارد و فناوری و دانشگاه کلورادوی بودلر امریکا

این دانشمند نخستین فردی است که مولکول‌ها را به قدری سرد کرد تا توانست واکنش‌های شیمیایی را به شکل حرکت آرام مشاهده کند.

این دستاورد به درک بهتر فرآیندهای مولکولی می‌انجامد که برای پزشکی و منابع انرژی حائز اهمیت است.

پروفسور جین و تیم تحقیقاتی‌اش شیوه‌ای جدیدی را برای سرد‌کردن مولکول‌ها تا دمای صفر مطلق (پایین‌ترین دمای ممکن) ابداع کردند که این امر بر کندشدن حرکت آنها تاثیرگذار بود.

در واقع، مولکول‌ها به اندازه‌ای سرد شدند که دانشمندان آنچه را که طی واکنش‌های شیمیایی رخ می‌دهد، مشاهده کردند.

مطالعه مولکول‌های فوق‌سرد می‌تواند به طراحی ابزارهای اندازه‌گیری دقیق جدید و همچنین ارائه شیوه‌های نوین برای انجام محاسبات کوانتومی بیانجامد و به دانشمندان در درک بهتر مواد اساسی لازم برای این فناوری کمک کند.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید