محققان دانشگاه علوم پزشكی مشهد قطره جدید بی حسی در جراحی های چشم اختراع كردند

 

محققان دانشگاه علوم پزشكی مشهد، نوع جدید قطره بی حسی موضعی در جراحی های چشم اختراع كردند.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir)، اختراع این قطره بی حسی درمان بیماریهای چشم با عنوان ‘كمپلكس لیدوكائین سیكلودكسترین’ از سوی دكتر ‘امید رجبی’ عضو هیات علمی دانشكده داروسازی مشهد و دكتر ‘علی اكبر صابری مقدم’ از اساتید چشم پزشكی دانشگاه علوم پزشكی مشهد صورت گرفته است.

رئیس مركز تحقیقات چشم پزشكی دانشگاه علوم پزشكی مشهد كه از محققان این اختراع است روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: مراحل مطالعه و ساخت قطره كمپلكس لیدوكائین در مدت یك سال و نیم و با شماره ثبت اختراع 73234 انجام شده است.

دكتر صابری مقدم گفت: كاربرد این قطره چشمی پس از تائید در كمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشكی مشهد بر روی 30 بیمار مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با بیان اینكه قطره بی حسی یكی از نیازهای درمانگاههای چشم پزشكی به شمار می رود، اظهارداشت: هم اكنون از داروهای بی حسی ‘تتراكائین’ برای این منظور استفاده می شود.

وی گفت: با قطره های بی حسی موجود تنها سطح چشم بی حس می شود و این قطره ها در جراحی هایی كه نیاز به برش های عمیق تر بر روی چشم است مانند ‘انحراف چشم و ناخنك’ كاربرد ندارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی مشهد افزود: در این گونه اعمال جراحی از تزریق داروی بی حسی در زیر ملتحمه استفاده می شود در حالی كه قطره جدید ساخته شده این امكان را به جراح می دهد تا بدون تزریق داروی بی حسی اقدام به عمل جراحی كند.

 

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید