کتاب نانوفناوري در معماري و مهندسي ساختمان ، برگزیده در نوزدهمین جشنواره کتاب فصل

http://www.callforpapers.ir/کتاب نانوفناوري در معماري و مهندسي ساختمان که توسط پروفسور محمود گلابچی استاد برجسته دانشکده معماری دانشگاه تهران، استاد نمونه دانشگاه‏های کشور و چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران با همکاری دکتر کتايون تقي‌زاده و مهندس احسان سروش‌نيا تالیف گردیده است به عنوان کتاب برگزیده نوزدهمین دوره جایزه کتاب فصل معرفی شد.

مراسم معرفی کتاب نانوفناوري در معماري و مهندسي ساختمان با حضور معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، مدیران جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، مسئولین خانه کتاب و جمع کثیری از اندیشمندان، محققان، اساتید دانشگاه و نویسندگان برگزار گردید.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir)، پروفسور محمود گلابچی طی سخنانی در این مراسم انتشار کتاب نانوفناوري در معماري و مهندسي ساختمان بر اساس آخرين دستاوردهاي علمي در جهان را اقدامي در جهت ارتقاي دانش مورد نياز جامعة معماري و مهندسي و نيز دانشجويان و دانش‏آموختگان اين رشته‏ها در زمينة فناوري نانو و استفاده‎های عملی از آن در معماري و مهندسي ساختمان دانست.

فصل‎های اولیه این کتاب شامل مطالب گسترده‎ای در زمینه تعریف نانوفناوري، تاريخچة فناوري نانو و مفاهيم بنيادين نانو می‎باشد. کاربرد نانومواد در ساختمان، سطوح خودتميزشونده و آسان‌تميزشونده، نانوشيشه‌ها، نانوپوشش‌ها، نانوعايق‌ها، فناوري نانو و بتن در فصل‌‎های بعد به‎تفصیل بیان شده اند. فصل‎ها میانی کتاب به فناوري نانو و مواد پايه‌سيماني، فناوري نانو و فلزات، نانوفناوري و تأسيسات ساختمان، نانوفناوري و انرژي، پايداري و محیط زيست‌، سطوح ضد باکتري و ضدميکروب‎ اختصاص دارد. در آخرین فصول کتاب پارچه‌ها و غشاهاي نانوبنيان، تصفيه‌کننده‌هاي نانو، فناوري نانو و چوب، مصالح خودترميم‌شونده، مواد هوشمند و حس‌گرهاي نانوبنيان مورد بحث و بررسی واقع شده‏اند. کتاب علاوه بر شش پيوست در زمینه دانش نانو و نانومواد، دارای واژه‌نامه فارسي به انگليسي و نیز واژه‌نامه انگليسي به فارسي جامعی در زمینه نانو و نمايه (فهرست موضوعي) می‎باشد.

فصل های مختلف کتاب و ضمائم آن عبارتند از:

فصل نخست: سير تحول مصالح و ساختمان‌سازي

فصل دوم: نانوفناوري چيست؟

فصل سوم: تاريخچه فناوري نانو

فصل چهارم: مفاهيم بنيادين نانومواد

فصل پنجم: نانومواد در ساختمان

فصل ششم: سطوح خودتميزشونده و آسان‌تميزشونده

فصل هفتم: نانوشيشه‌ها

فصل هشتم: نانوپوشش‌ها

فصل نهم: نانوعايق‌ها

فصل دهم: فناوري نانو و بتن

فصل يازدهم: فناوري نانو و مواد پايه‌سيماني

فصل دوازدهم: فناوري نانو و فلزات

فصل سيزدهم: نانوفناوري و تأسيسات ساختمان

فصل پانزدهم: نانوفناوري، انرژي و پايداري زيست‌محيطي

فصل چهاردهم: سطوح ضد باکتري و ميکروب کش

فصل شانزدهم: پارچه‌ها و غشاهاي نانوبنيان

فصل هفدهم: تصفيه‌کننده‌هاي نانو

فصل هجدهم: فناوري نانو و چوب

فصل نوزدهم: مصالح خودترميم‌شونده

فصل بيستم: مواد هوشمند و حس‌گرهاي نانوبنيان

فصل بيست‌ويکم: سخن آخر

شش پيوست در زمینه دانش نانو

واژه‌نامه فارسي به انگليسي

واژه‌نامه انگليسي به فارسي

نمايه (فهرست موضوعي)

در انتهاي هر فصل نمونه‌هاي عملي و پروژه‌هايي که در آن‌ها از مواد و مصالح نانوبنيان استفاده شده، به‌عنوان مطالعة موردي توضیح داده شده است تا خواننده با نمونه‌هاي عيني و زمينه‌هاي کاربردي مصالح نانو آشنا شود. 40 پروژه که همگي پس از سال 2000 ميلادي اجرا شده و در زمرة پیشرفته‏ترین ساختمان‌هاي جهان در زمینه نانو بشمار می‏روند به‌عنوان مطالعة موردي در انتهاي فصول کتاب معرفی شده‌اند. بيش از 700 تصوير رنگی کتاب، درک بهتر مفاهيم نانو و اطلاع از آخرين پيشرفت‌ها و دستاوردهاي علمي در زمينة نانوفناوري را ممکن ساخته است.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید