محقق ایرانی روش صریحی از فرمول شروود ارایه كرد

www.BanaNews.irمحقق گروه مهندسی عمران دانشگاه اصفهان برای اولین بار در جهان و بعد از 50 سال موفق به ارایه رابطه صحیح و تحلیلی از رابطه شروود شد.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور، دكتر كاوه سوخك لاری در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: رابطه تقریبی شروود در دهه 50 میلادی ارایه شده و این در حالی است كه تاكنون این امكان وجود نداشت كه رابطه صریحی از لحاظ ریاضی برای آن ارایه شود.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان اظهار داشت: در این تحقیق از طریق تئوری حدی توربولانس رابطه بنیادی ‘شروود’ به صورت تحلیلی درآورده شده است.

وی اضافه كرد: رابطه شروود استفاده ویژه ای در در فرآیندهای انتقال جرم و سایر داده های مهندسی های عمران، شیمی، مكانیك و هسته ای و به ویژه مهندسی خوردگی، تبادل های حرارتی ، زوال آلاینده ها ودیگر موارد كاربرد دارد.

وی گفت: اساس علم سیالات در مهندسی های یاد شده انتقال مومنتوم، انرژی و جرم است و معادله شروود انتقال جرم را در این مهندسی ها مدل می كند.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان خاطرنشان كرد: دقت این فرمول دقت تحلیلی ریاضی است و روش های حل مسایل نه صورت عددی بلكه به صورت تحلیلی است كه در آن مسایل بدون وارد شدن تقریب حل می شود.

سوخك لاری گفت: نتایج تحقیق آن در شماره اخیر ژورنال انجمن سلطنتی علوم انگلیس به چاپ رسیده است.

وی گفت: چاپ یك مقاله آخرین مرحله اثبات یك فرمول است؛ با ارسال مقاله به دفتر ژورنال داوری های بین المللی توسط استادان رشته خاص درباره آن انجام می شود و با بحث و تبادل نظر در مدت زمان طولانی مقاله برای پذیرفتن ارایه می شود.

سوخك لاری افزود: ژورنال انجمن سلطنتی علوم انگلستان یك نشریه معتبر علمی با قدمت بیش از 400 سال است كه بسیاری از مهمترین مقالات علمی تاریخ از قبیل تئوری الكترومغناطیس ماكسول و ساختار دی ان ای سلولی برای اولین بار در این ژورنال منتشر شده است.

وی خاطرنشان كرد: ادامه این تحقیق درحال انجام است و بناست این فرمول در كتاب های مرجع ‘پدیده های انتقال’ وارد شود.

براساس این گزارش، دكتر كاوه سوخك لاری عضو هیات علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه اصفهان این تحقیق را با همكاری دكتر مارتین فان ریك از دانشكده مهندسی عمران كالج سلطنتی (امپریال كالج) لندن انجام داده است.

گفتنی است لینك چكیده این تحقیق در آدرس الكترونیكی http://rspa.royalsocietypublishing.org/content/early/2012/02/16/rspa.2011.0538.abstract

 

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید