پیوند اولین استخوان چاپ شده سه بعدی جهان به فک زنی 83 ساله

زنی 83 ساله گیرنده اولین استخوان جمجمه چاپ شده سه بعدی در جهان است، استخوانی از جنس پودر تیتانیوم که به صورت یکپارچه و با کمک لیزر به یکدیگر جوش خورده است.
به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور، به گفته جراحان، موفقیت در این جراحی می تواند مسیر استفاده از اعضای مصنوعی چاپ شده سه بعدی مختص بیمار را هموار سازد. این جراحی در موسسه تحقیقات بیوپزشکی در دانشگاه هاسل در بلژیک انجام گرفته و فک مصنوعی توسط “لایر وایس” متخصص ساخت قطعات فلزی چاپ و ساخته شده است.

این زن 83 ساله دچار عفونت مضمن استخوانی شده بود و پزشکان بر این باور بودند که جراحی بازسازی با توجه به سن بالای بیمار می تواند خطرساز باشد از این رو به از فناوری جدید برای درمان این بیمار استفاده شد.

قطعه ساخته شده قابل کاشت، قطعه ای پیچیده متشکل از اتصالات بندبند و حفره هایی است تا میزان اتصال ماهیچه ها به این فک مصنوعی افزایش پیدا کرده و مسیر مناسب برای رشد دوباره اعصاب و عروق خونی وجود داشته باشد. با وجود تمامی این پیچیدگی ها، زمانی که طراحی این فک به پایان رسید تنها چند ساعت زمان صرف چاپ شدن آن شد.

“وایس” پس از دریافت مدل سه بعدی از استخوان فک، آن را به طرحی از لایه های دو بعدی تبدیل کرد و سطح مقطع این لایه ها به دستگاه چاپ سه بعدی فرستاده شد. وی برای چاپ این قطعه از پرتو لیزر استفاده کرد و با کمک آن دانه های پودر تیتانیوم را برای ساخت لایه لایه های این فک مصنوعی به یکدیگر جوش داد و لایه های جدید بر روی لایه قبلی ساخته شدند تا در نهایت پس از تکمیل هزاران لایه این قطعه چاپ شد. هر 33 لایه از این ماده ارتفاعی برابر یک میلیمتر داشتند.

پس از اتمام این استخوان توسط لایه ای از سرامیک پوشانده شد و جراحان 4 ساعت از این جراحی 5 ساعته را به پیوند استخوان به صورت زن اختصاص دادند. بیمار ساعاتی بعد از جراحی به هوش آمده و توانست چند کلمه سخن بگوید و یک روز بعد توانایی جویدن و بلعیدن غذا را نیز به دست آورده بود.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، استخوان فک چاپ شده وزنی برابر 107 گرم دارد و تنها یک سوم سنگینتر از استخوان طبیعی فک بیمار است اما پزشکان می گوید بیمار به سرعت به این اضافه وزن عادت می کند. طی جراحی تکمیلی که در پایان ماه انجام خواهد گرفت، ایمپلنتهای بهبود دهنده که درون حفره های این استخوان قرار دارند، برداشته شده و دندانهایی به این استخوان وصل خواهند شد.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید