ماهواره نوید علم و صنعت با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت

ماهواره نوید علم و صنعت به فضا توسط ماهواره بر جدید سفیر نوید علم و صنعت با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.
به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور، در خجسته ایام دهه مبارک فجر و در طلیعه روز فناوری فضایی، فرزندان رشید ملت ایران در سازمان صنایع هوافضا موفق شدند ماهواره نوید علم و صنعت که به صورت کاملا بومی توسط دانشگاه علم و صنعت ساخته شده بود را بشعار جاویدان الله اکبر و رمز مقدس یا مهدی ادرکنی توسط ماهواره بر جدید سفیر نوید به فضا پرتاب و در مدار زمین قرار دهند.

سردار احمدی وحیدی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: سازمان صنایع هوافضا بعد از پرتاب موفق ماهواره های امید و رصد به فضا در سومین تجربه موفق پیاپی خود با قرار دادن ماهواره نوید علم صنعت در مدار زمین، فناوری پرتاب انواع ماهواره به فضا را در کشور نهادینه کرد.

وزیر دفاع در تشریح این دستاورد فضایی گفت: پرتاب ماهواره نوید علم و صنعت، نویدبخش مشارکت فعال دانشگاه ها در توسعه امور فضایی و مقدمه نهادینه شدن این مهم در مراکز علمی و دانشگاهی کشور در چهارچوب بهره برداری صلح آمیز از فضا است.

وی، همکاری سازندگان ماهواره نوید علم و صنعت با مجموعه سازمان هوافضا به عنوان پرتاب کننده ماهواره را نقطه عطفی در همکاری میان این صنعت و دانشگاه ها ذکر کرد و افزود: در آینده این روند با شتاب و جدیت بیشتری تداوم خواهد یافت.

وزیر دفاع، در تشریح نحوه عملکرد ماهواره بر جدید سفیر نوید گفت: ماهواره سفیر نوید در مدت مأموریت پس از پرتاب، مراحل سه گانه ای را طی می کند. در مرحله اول پس از اتمام کار موتور مرحله اول، جدایش مرحله اول انجام شده و مرحله دوم به حرکت ادامه می دهد. در مرحله دوم، بعد از جدایش مرحله اول و قبل از جدایش ماهواره، پوشش بیرونی آن (فیرینگ) از ماهواره ب جدا شده و زمینه را جهت قرار گرفتن ماهواره در مدار مهیا کند.

و در مرحله سوم، با رسیدن سرعت لحظه ای ماهواره بر به حد مورد نیاز در آخرین مرحله جدایش ماهواره صورت گرفته و ماهواره در مدار مورد نظر قرار می گیرد.

سردار وحیدی، بهینه نمودن سیستم و زیر سیستم های طراحی و ساخت ماهواره بر سفیر، ایجاد زیر ساخت های مناسب و کسب توانمندی جهت طراحی و ساخت ماهواره برها، ورود به بازار جهانی خدمات فضایی به واسطه پرتاب ماهواره ها، و استفاده حداکثری از توامندی های داخلی در توسعه علوم و فناوری های فضایی از دستاوردهای پروژه ماهواره بر سفیر نوید ذکر کرد.

وزیر دفاع در ادامه گفت: برای ره گیری ماهواره بر در حین عملکرد متوالی موتور مرحله اول و دوم و نیز در زمان استقرار ماهواره در مدار زمین از چند ایستگاه زمینی که در نقاط مختلف کشور قرار گرفته استفاده می شود.

وی افزود: طراحی و ساخت ایستگاه های مورد استفاده در داخل کشور و به دست متخصصان ایرانی صورت پذیرفته است. این ایستگاه ها شامل ایستگاه ره گیری، ایستگاه تله متری و فرمان و ایستگاه مرکزی می باشد.

سردار وحیدی با بیان اینکه، ایستگاه ره گیری وظیفه ره گیری ماهواره بر سفیر در کل مسیر پرتاب و ره گیری ماهواره و دریافت اطلاعات مداری در زمان استقرار ماهواره در مدار را عهده دار می باشد، گفت: ایستگاه تله متری و فرمان با استفاده از اطلاعات دریافتی از ایستگاه های ره گیری ماهواره را ره گیری نموده و وظیفه دریافت اطلاعات تله متری از ماهواره و ارسال فرامین به ماهواره را به انجام می رساند و ایستگاه مرکزی با استفاده از اطلاعات دریافتی وظیفه هدایت و کنترل ماهواره و ماهواره بر و همچنین کنترل تله متری و فرمان ماهواره را بر عهده دارد.

وزیر دفاع با تبریک این موفقیت مهم به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران که همواره مشوق و پشتیبان ما در این عرصه بودند؛ ملت شریف ایران، متخصصات و دانشمندان سازمان صنایع هوافضا، اساتید و دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، تصریح کرد؛ در آینده ای نه چندان دور دستاورهای درخشان تری در حوزه ماهواره و ماهواره برها به مرحله ظهور می رسد.

سردار وحیدی در پایان با اشاره به اینکه یکی از راه های توسعه پیشرفت کشور دستیابی به فناوری فضایی و تسلط و اشراف علمی و فنی در این حوزه استراتژیک است، گفت: ان شاءالله با گام های بلندی که تاکنون در این حزوه برداشته شده و برنامه هایی که در اینده داریم بتوانیم به قطب هوا فشایی در منطقه تبدیل و سند چشم انداز کشور در این حوزه را با موفقیت تحقق ببخشیم.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید