پایان نامه

بخش‌های نظارت بر پایان نامه باید تقویت شوند

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: بحث حذف پایان نامه قابل تأمل است و باید شرایطی وجود داشته باشد که قابل اجرا باشد اما باید نظارت بر پایان نامه را دقیق تر کرد.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور (callforpapers.ir)، به نقل از مهر، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر صبح امروز در حاشیه کنفرانس توسعه همکاری‌های علمی آتی ایران و اتریش که در دانشگاه خوارزمی در حال برگزاری است، با اشاره به سند ملی آموزش (۲۰۳۰) گفت: آنچه که در این خصوص پوشش خبری داده شد، رونمایی نسخه اولیه سند بود و وزیر علوم آن را امضا نکرده بود. صرفا یک نسخه اولیه بود که بتوانیم حرف‌هایی را در عرصه جهانی مطرح کنیم.

وی افزود: در حال حاضر این شروع خوبی است و محافل مختلف از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌توانند به این موضوع ورود کنند و نسبت به تکمیل آن گام‌هایی بردارند.

معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: این نسخه گام اولیه بود و نمی توان به آن نقدی جدی وارد کرد و ما باید برای تکمیل و اصلاح این سند کمک کنیم و تمام محافل ذیربط نیز می‌توانند این پیش نویس را بررسی و تکمیل کنند تا با محوریت دفتر یونسکو این متن کامل شود.

شریعتی نیاسر در ادامه درباره بازنگری دروس دانشگاهی گفت: تا سال گذشته ۶۰۰ برنامه بازنگری شده بود که شامل برنامه‌هایی می‌شد که ۱۰ سال از عمر آنها گذشته است. در سال جاری نیز تصمیم گیری بر این شد تا از دروسی که بیش از ۵ سال از عمر آنها می‌گذرد، بازنگری صورت گیرد در حال حاضر ۷۰ کارگروه مختلف در این زمینه‌ها تشکیل شده است.

وی ادامه داد: هر پنج سال یکبار باید برنامه‌های آموزشی مصوب شود و ما از هر برنامه‌ای که نوآوری و بازار داشته باشد، استقبال می‌کنیم.

معاون آموزشی وزارت علوم به بحث پایان نامه‌ها اشاره کرد و گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی یک نهاد بالادستی است تصمیمات شورا برای دانشگاه‌ها نافذ است ولی در رابطه با حذف پایان نامه در مقطع کارشناسی یک بحث نظری بود که در شورا مطرح شد و معمولا شورا به جزئیات آیین نامه‌ها ورود پیدا نمی کند، اما اگر نظری داشته باشد برای دانشگاه‌ها نافذ است.

شریعتی نیاسر تصریح کرد: اگر تخلفاتی در جامعه صورت می‌گیرد ما نباید روند معقول طبیعی برنامه‌های آموزشی را تغییر دهیم بلکه باید بخش‌های نظارتی تقویت شوند.

وی درباره اینکه آیا امکان این وجود دارد که پایان نامه‌های مقطع کارشناسی ارشد نیز حذف شود، گفت: این بحث قابل تامل است باید زمینه‌هایی فراهم شود تا شرایط دوره‌های آموزشی بدون پایان نامه نیز فراهم باشد اما برنامه‌های نظارتی نیز باید وجود داشته باشد.

معاون آموزشی وزیر علوم اضافه کرد: در برخی از دوره‌های مجازی در مقطع ارشد بدون پایان نامه هستند ولی ما باید استانداردهای خودمان را در بخش آموزش عالی داشته باشیم.

وی در ادامه به همکاری‌های بین المللی اشاره کرد و گفت: ما از هرگونه تعامل فراملی مشروط به حفظ حیثیت نظام استقبال می‌کنیم یکسری از کشورهای استراتژیک هستند که ما با آنها مشکل سیاسی جدی نداریم و از سطح علمی بالایی برخوردارند مانند آلمان، اتریش، فرانسه، ژاپن، کره، چین و ایتالیا که ما با آنها ارتباط برقرار می‌کنیم.

شریعتی نیاسر در ادامه در رابطه با دانشگاه آزاد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت و افزود: برای دانشگاه آزاد مجوزهایی را برای رشته‌های مختلف صادر کرده ایم و امیدواریم مسیر را با مذاکراتی که انجام می‌دهیم پیش ببریم سعی ما این است که به دانشجویان کمک کنیم تا کمترین خدشه به آنها وارد شود ولی باید ببینیم تخلف در چه سطحی است و برای آن راهکار پیدا کنیم. خانواده آموزش عالی همه با هم همراه هستند تا کاروان آموزش عالی پیش رود.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید