فراخوان عمومي براي شناسايي سيارات جديد

http://38.74.1.150/Thumbnails/pics/1390/10/Science/wh120-513.jpgدانشگاه آكسفورد در دعوتي عمومي از تمامي افراد علاقه‌مند خواسته تا با مراجعه به تصاوير به دست آمده توسط تلسكوپ كپلر ناسا به شناسايي سيارات جديد و نزديك كه از امكان حيات برخوردارند، بپردازند.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور، طبق اين درخواست، علاقه‌مندان مي‌توانند با مراجعه به سايت پلنت ‌هانترز (Planethunters) به مشاهده و تحليل تصاويري از 150 هزار ستاره بپردازند.

همچنين به اين افراد در مورد نشانه‌هاي وجود يك سياره و چگونگي اطلاع‌رساني به متخصصان در مورد آنها آموزش داده خواهد شد.

«كريس لينتوت» از دانشگاه آكسفورد بر اين باور است كه افراد مي‌توانند سياراتي را كه توسط رايانه شناخته نشده را بازيابي كنند.

تلسكوپ كپلر كه در سال 2009 به فضا پرتاب شده، در حال بررسي بخشي از آسمان است كه به نظر از ستاره‌هاي زياد مشابه خورشيد برخوردار است.

هيجان‌انگيزترين لحظه ثبت شده اين تلسكوپ تاكنون، كشف سياره كپلر-22b است كه از لحاظ اندازه و دما مشابه زمين بوده و در فاصله 600 سال نوري قرار دارد.

در صورت شناسايي يك سياره خاص، نام فرد كاشف در تمام مقاله‌هاي علمي مرتبط با آن ثبت خواهد شد. اگرچه متاسفانه نام آنها بر روي سياره ثبت نشده، بلكه از نام ستاره ميزبان خود تبعيت خواهد كرد.

از زمان آغاز به كار اين سايت با همكاري دانشمندان دانشگاه ييل و آكسفورد در سال گذشته، سيارات زيادي توسط افراد عادي مورد شناسايي قرار گرفته‌اند.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید