با تلاش محققان دانشگاه کالیفرنیا انجام شد

درمان ایدز با آنتی بادی‌های سرطان

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که آنتی بادی‌های قدرتمند می‌توانند در از بین بردن سلول های آلوده HIV-1 مفید باشند.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور ؛ به نقل از تک تایمز، این یافته‌ها می‌تواند به درمان‌های ایمونوتراپی جدید برای اچ‌.آی‌.وی کمک کند.

گروهی از محققان از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، نشان دادند که این آنتی بادی‌های قوی می توانند گیرنده آنتی ژن کایمریک (نوع خاصی از سلول که معمولا با نام. CARs. شناخته می‌شود) را تولید کنند.  این انواع خاص از سلول‌های ایمنی T به صورت مصنوعی و برای یک هدف خاص ایجاد شده اند. این سلول‌ها به سلولهای T فرد بیمار آموزش می‌دهند که پروتئین‌هایی را که در سطح سلول های سرطانی هستند شناسایی کرده و آن‌ها را تخریب کنند.

ایمونوتراپی‌های کنونی بر روی این گیرنده‌های کایمریک و چگونگی مبارزه آنها با سرطان تمرکز کرده اند.. با این حال، یافته‌های اخیر نشان داده اند که آنها همچنین واکنش قوی در برابر اچ‌.آی‌.وی  داشته و می‌توانند به توسعه درمان‌های جدید منجر شوند.

سیستم ایمنی بدن انسان در ابتدا قادر است تا به حملات ویروسهای اچ‌.آی‌.وی واکنش نشان داده و با آنها مبارزه کند. با این حال قابلیت مخفی شدن ویروسها در سلول های T  مختلف و تکثیر سریع آنها در نهایت به کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن منجر شده و  این امر باعث می‌شود که بدن انسان در برابر عفونت و سایر بیماریهای دیگر نیز آسیب پذیر شود.

در سال‌های اخیر، جوامع علمی و پزشکی در جستجو برای راههایی در مورد چگونگی افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با اچ‌.آی‌.وی بوده‌اند.

اکنون این یافته‌های جدید می‌تواند به توسعه یک ایمونوتراپی جدید برای مبارزه با حملات ویروس اچ‌.آی‌.وی کمک کند.
در تست‌های آزمایشگاهی اخیر، محققان دریافتند که هفت پادتن خنثی کننده اچ‌.آی‌.وی که به تازگی کشف شده‌اند توانایی آن را دارند که از تکثیر سلولهای کشندهT   و در نهایت تکثیر ویروس اچ.آی .وی جلوگیری کنند.

با این حال آنها برای تعیین اثر این گیرنده‌ها در بدن انسان به تحقیقات بیشتری نیاز دارند.

محققان این پژوهش کمک‌های مالی خود را از مرکز تحقیقات ایدز، بنیاد بهداشت و درمان ایدز، موسسه پزشکی ترمیمی کالیفرنیا و موسسه ایدز دانشگاه کالیفرنیا به دست آوردند.

با توجه به داده‌های ارائه شده از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، بیش از ۱٫۲ میلیون آمریکایی تا ماه ژوئن ۲۰۱۶  مبتلا به اچ‌.آی‌.وی هستند. از هر هشت نفر نیز یک نفر به این بیماری مبتلا بوده و از آن بی اطلاع است. در سال ۲۰۱۴، حدود ۴۴۰۷۳ نفر در این کشور مبتلا به اچ‌.آی‌.وی بودند که این نرخ در مقایسه با نرخ سال ۲۰۰۵  دارای کاهش ۱۹ درصدی است.

این پژوهش در Journal of Virology به چاپ رسیده است.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید