فعال‌ترین دانشگاه‌های ایران در تولید مقالات کنفرانس‌ها کدام‌اند؟

دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس و علم و صنعت از لحاظ تعداد مقالات نمایه شده در پایگاه نمایه سازی کنفرانس های کشور (سیویلیکا) در رتبه اول هستند.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهش کشور ؛ مهدی وجودی، مدیر پایگاه نمایه سازی کنفرانس‌های کشور (سیویلیکا) در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار داشت: بخشی در پایگاه راه‌اندازی شده تا مقالات تولید شده را به مراکز دانشگاهی (غیر علوم پزشکی) اختصاص داده و براساس آن، آمار تولید علم در هر مرکز تعیین شود. در حال حاضر امکان آمارگیری براساس نوع مراکز نیز به این بخش افزوده شده است. بر این اساس دانشگاه تهران با ۱۴ هزار و ۵۶۱ مقاله، تربیت مدرس با هفت هزار و 895 مقاله و علم و صنعت با هفت هزار و 880 مقاله در صدر دانشگاه‌های کشور قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: در بین واحدهای دانشگاه آزاد هم واحد علوم و تحقیقات با سه هزار و 538 مقاله، اهواز با سه هزار و 47 مقاله و تبریز با دو هزار و 469 مقاله از سایر واحدها پیشی گرفته اند.

وجودی تصریح کرد: پایگاه سیویلیکا از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را در خصوص نمایه سازی کنفرانس‌های کشور آغاز کرده و تاکنون در این پایگاه نزدیک به ۴۰۰ هزار عنوان مقاله از کنفرانس ها نمایه سازی شده است. این مجموعه به عنوان یک ناشر کامل خصوصی، مستقل و خارج از چهارچوب دانشگاهها و بدنه وزارت علوم، داده های آماره خود را تجزیه تحلیل کرده و بر اساس آن آمار تولید علم در مراکز کشور را ارائه کند.

وی با اشاره به نمایه سازی مقالات دو هزار و ۳۹۷ عنوان کنفرانس در پایگاه سیویلیکا خاطرنشان کرد: از بین مقالات نمایه شده، ۱۴۸ هزار و ۷۳۰ عنوان مقاله (۵۸ درصد تولیدات علمی نمایه شده) مربوط به دانشگاه‌های دولتی، ۷۹ هزار و ۹۹ عنوان مقاله (۳۱ درصد تولیدات علمی) مربوط به واحدهای دانشگاه آزاد و 12 هزار و 267 عنوان (پنج درصد تولیدات علمی) مربوط به پژوهشگاه‌های دولتی است.

وجودی تصریح کرد: علاقمندان می توانند برای دریافت اطلاعات این بخش به نشانی الکترونیکی http://www.civilica.com/scientometrics.html مراجعه کنند.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید