انتشار کتاب “معماری ژاپن از آغاز تا شروع دوره میجی” ترجمه دکتر الهام اندرودی

انتشار کتاب “معماری ژاپن از آغاز تا شروع دوره میجی” ترجمه دکتر الهام اندرودی

معماری ژاپن به عنوان یک کشور آسیایی دارای جایگاه ویژه­ ای در دنیاست و مفاهیم مختلفی همچون خلوص و سادگی پالایش شده و استفادۀ هنرمندانه از تکنولوژی­ های پیشرفته را به همراه دارد. با وجود منابع مختلف پيرامون معماري ژاپن در مراجع جهانی، مرجع معتبر در مورد معماري تاريخي ژاپن در كشور محدود است و كتاب حاضر با نام “اشکال معماري ژاپن”، نوشتۀ پروفسور كازوئو نيشی، استاد مهندسي دانشگاه كاناگاوا و كازوئو هوزومی  معمار و نقاش مستقل انتخاب و ترجمه شده است. ترجمۀ كتاب از روي متن انگليسی پروفسور اِچ مك هورتون استاد دپارتمان فرهنگ و زبان شرق آسيا از دانشگاه كاليفرنيا، بركلی با نام” معماری ژاپن چيست” صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور ؛ كتاب حاضر معماري ژاپن را از ابتدا تا شروع دوره مِیجی در 1868 بررسی می­ کند. معماری مذهبی ژاپن، معماری مسکونی، معماری دفاعی و ابنیۀ شاخصی همانند چایخانه­ های ژاپنی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته اند. جنبه های مختلف به هم پيوسته همانند اجزای معمارانه، خصوصيات فضايي، سازه و ساختار، افراد وابسته به تاريخچۀ شكل گيری و تحولات مجموعه­ ها و زندگی جاری در آنها به دقت تشريح شده است. منابع متعدد تاريخي و به­ ويژه طومارهاي تصويري مورد استفاده قرار گرفته و با گزارش­ های باستانشناسی و برداشت­ های ميدانی تكميل شده است. به عنوان كتابی در حوزۀ معماری، ارائۀ بصری شرح نوشتاري با كمک صدها كروكي توصيفی و تحليلي دستی و دقيق، خوانا شده است.

اميد است رويكرد كتاب حاضر در مطالعه و تشريح همه جانبۀ معماری تاريخی ژاپن بتواند براي انجام و انتشار پژوهشي مشابه پيرامون معماري با ارزش تاريخی ايران مورد توجه قرار گيرد.

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.