تصویب شیوه‌نامه «بهره‎مندی دانش‌آموختگان برتر فناور از تسهیلات خدمت نظام‌وظیفه تخصصی»

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان از تصویب شیوه‌نامه «بهره‎مندی دانش‌آموختگان برتر فناور از تسهیلات خدمت نظام‌وظیفه تخصصی» خبر داد.

 به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور ؛ پرویز کرمی با اعلام این خبر گفت: این شیوه‌نامه مشتمل بر یک مقدمه، هفت ماده و شانزده تبصره، با هدف پشتیبانی از فعالیت‌های نوآورانه دانش‎آموختگان برتر دانشگاهی و نیز حمایت از نهادهای فناورانه، دانش‌آموختگان برتر فناور، به تصویب رییس بنیاد ملی نخبگان رسیده و طبق شرایط مندرج در آن مشمولان می‌توانند از تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی بهره‌مند شوند.

 وی در ادامه با اشاره به شرایط مشمولان استفاده از این تسهیلات تصریح کرد: چنانچه دانش‌آموخته دانشگاهی در هریک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد یا دکتری تخصصی در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان به فعالیت مشغول باشد، بر اساس مفاد شیوه‌نامه می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

 کرمی درباره فرایند اعطای تسهیلات به مشمولان گفت: شرکت دانش‌بنیان بر اساس سهمیه تخصیص‌یافته از سوی امور شرکت‌ها و مطابق شرایط شیوه‌نامه، افراد متقاضی را به امور شرکت‌ها معرفی و فرد متقاضی، اطلاعات خود را در سامانه ثریا (سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان) بارگذاری می‌کند. پس از راستی‌آزمایی اطلاعات و ارزیابی و محاسبه امتیاز متقاضیان، برگزیدگان نهایی به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی می‌شوند.

 وی خاطرنشان کرد: مشمولان با معرفی بنیاد ملی نخبگان، دوره خدمت نظام‌وظیفه خود را مشتمل‌بر «دوره آموزش نظامی» و «اجرای طرحی پژوهشی، فناورانه، فرهنگی یا مشابه‌ آن»، طی و کارت پایان خدمت دریافت می‌کنند و موضوع و مکان اجرای طرح‌ها بر اساس تشخیص ستاد کل نیروهای مسلح تعیین می‌شود.

 مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان در پایان تاکید کرد: زمان دوره خدمت نظام‌وظیفه تخصصی حداقل برابر با نیمی از دوره رسمی نظام‌وظیفه سایر مشمولان هم‌تراز است که بر اساس مدت زمان اجرای طرح تعیین می‌شود و پرداخت حقوق دوره نظام‌وظیفه تخصصی، مطابق مقررات ستاد کل نیروهای مسلح صورت می‌پذیرد. 

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید