انتشار 775مقاله بدون ارجاع از سوی محققان ایرانی حوزه گوارش، تنها برای ارتقا در دانشگاه

انتشار 775مقاله بدون ارجاع از سوی محققان ایرانی حوزه گوارش، تنها برای ارتقا در دانشگاه

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: علی‌رغم آنکه تنها 10 درصد بودجه و 12 درصد اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی است، اما 32 درصد تولید علم در حوزه پزشکی کشور صورت می‌گیرد.

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور ؛ دکتر رضا ملک‌زاده، روز چهارشنبه در پانزدهمین کنگره بیماری‌های گوارش و کبد که به میزبانی شیراز برگزار می‌شود، اظهار کرد: پس از جنگ تحمیلی تولید علم در ایران افزایش یافت و در حال حاضر بیش از 200 هزار مقاله ISI در همه حوزه‌های علمی و 70 هزار مقاله در حوزه پزشکی تولید می‌شود.

رییس پانزدهمین کنگره بیماری‌های گوارش و کبد افزود: 28 درصد از مقالاتی که ارجاع خوبی داشته‌اند نیز در حوزه پزشکی بوده‌اند. ایران در تولید مقاله رتبه 16 و در ارجاع به مقالات رتبه 24 جهان را دارد. این در حالی است که نسبت به جهان بودجه بسیار کمی به مباحث پژوهشی اختصاص می‌یابد.

رییس پژوهشکده گوارش و کبد با یادآوری اینکه تنها سه دهم درصد از درآمد ناخالص ملی در ایران به پژوهش اختصاص یافته است، عنوان کرد: در حوزه گوارش با توجه به تعداد مقالات و ارجاعات نیاز است رشد بهتری داشته باشیم. تعداد شرکت کنندگان در کنگره‌های بین‌المللی در چند سال اخیر کاهش یافته که دلیل آن افزایش هزینه و سختی اخذ ویزا است.

رییس پانزدهمین کنگره بیماری‌های گوارش و کبد، گفت: 40 درصد تولید علم حوزه گوارش در دانشگاه علوم پزشکی تهران است و شیراز نیز در رتبه سوم قرار دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: در حوزه گوارش 775 مقاله داریم که هیچگاه به آنها ارجاع داده نشده، یعنی خود نویسنده مقاله نیز به مقاله خود ارجاع نداده و تنها برای ارتقا بوده است. 176 مقاله تنها یکبار ارجاع داشته و تنها یک مقاله بیش از 200 ارجاع دارد و سه مقاله هم بیش 100 ارجاع داشته است.

ملک‌زاده با بیان اینکه مهمترین دلیل بی‌استفاده بودن مقالات نبود همکاری است، گفت: باید دانشگاه‌های مختلف کشور با یکدیگر همکاری داشته باشند ؛ علاوه بر آن همکاری بین‌المللی نیز اهمیت زیادی دارد و باید یکدیگر را تحمل کنیم.

وی عنوان کرد: می‌توانیم از همکاری متخصصان ایرانی مقیم کشورهای دیگر نیز استفاده کنیم. آنها نیز از این موضوع استقبال می‌کنند.

رییس کنگره پانزدهم گوارش و کبد گفت: در این کنگره برای سه بیماری گوارشی برنامه ثبت بیماری‌ها داریم. این بیماری ها شامل IBD (بیماری التهابی روده)، سلیاک و سیروز است.

 

اشتراک گذاری نوشته در:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.